Öğrencileri nazi selamı veren Üsküdar Amerikan Lisesi'nden özür mesajı: Tüm öğrencilerden ve Musevi cemaatinden özür dileriz

Öğrencileri nazi selamı veren Üsküdar Amerikan Lisesi'nden özür mesajı: Tüm öğrencilerden ve Musevi cemaatinden özür dileriz

Liselerarası futbol turnuvasında Ulus Musevi Lisesi öğrencilerine karşı nazi selamıyla sevinen Üsküdar Amerikan Lisesi, öğrencileri ve eğitimcileriyle okulu ziyaret ederek özür diledi.

Geçen günlerde bir lise futbol maçında yaşanan ırkçı saldırıyla gündeme gelen Üsküdar Amerikan Lisesi'nden açıklama geldi. Açıklamada saldırıya maruz kalan Ulus Musevi Lisesi'nden ve Musevi cemaatinden özür dilendi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Tüm Musevi Cemaatinden özür dileriz"

14 Mart 2023 tarihinde, okulumuz Erkek Futbol Takımının Ulus Musevi Lisesi ile yaptığı maç esnasında sergilenen kabul edilemez hareketten dolayı Üsküdar Amerikan Lisesi olarak her şeyden önce Ulus Musevi Lisesinden ve tüm Musevi cemaatinden özür dileriz.
147 yıllık geçmişten gelen güçlü geleneği, geleceğe taşımayı hedefleyen Üsküdar Amerikan Lisesi, uyguladığı evrensel ve yenilikçi eğitim sistemiyle ilham kaynağı ve örnek olmak amacıyla daha iyi bir gelecek için çalışmaktadır.
Öğrencilerimizin dengeli, paylaşımcı, katılımcı, bütünsel düşünen bireyler olarak yetişmeleri bizler için özel bir önem arz etmektedir. Bu kapsamda ait olduğu toplum ve dünyadaki kültür, din, dil ve etnik kökenlerin bilincinde olan, bunlara saygı gösteren ve değer veren, çağımıza yön veren olayları anlayan ve bu olayların etkilerini küresel boyutta analiz edebilen, sosyal sorumluluk bilinciyle, ülkesini ve dünyayı daha yaşanabilir bir ortam haline getirerek çevresine değer katma gayretinde olan bireyler yetiştirmek önceliğimizdir.
Tüm bu nedenlere istinaden, vakit kaybetmeden aldığımız ilerleme kararını ve okul olarak attığımız somut adımları paylaşmak isteriz.

'Uzattığımız dostluk elini sıkan Ulus Musevi Lisesi'ne teşekkür ederiz'

Böyle üzücü bir olayın tekrar yaşanmaması için gönüllü öğretmen, öğrenci, çalışan ve mezunlarımızdan oluşan alt eğitim komisyonları ile kapsamlı çalışmalar yapılmasına karar verilmiştir. Mevcut eğitim müfredatımızda her türlü ayrımcılığa karşı unsurlar bulunmakta ve eğitim felsefemiz gereği titizlikle uygulanmaktadır. Uzattığımız dostluk elini sikan, bu müfredatın geliştirilmesi hakkında bize destek vermeye hazır olduklarını ifade eden Ulus Musevi Lisesine, yapıcı tutumlarından dolayı teşekkür ederiz.

Bu çalışmaların yanı sıra rehberlik bölümümüz psikolojik desteğe ihtiyaç duyan tüm öğrencilerimiz ve çalışanlarımızın yanındadır. Üsküdar Amerikan Lisesi, köklü eğitim geleneğinin temelinde yatan insani, toplumsal ve etik değerleri korumayı misyon edinmiş ve bu ilkelerle nesiller yetiştirmiş bir okuldur. Gururla savunduğumuz bu değerlere aykırı hiçbir söz, düşünce ya da eyleme, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da izin verilmeyeceğini, buna asla tahammülümüzün olmadığını ve böyle bir olayın bir daha yaşanmaması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını bir kez daha belirtmek isteriz.

Yaşamı güzelleştirmenin yolu, ayrım yapılmaksızın yapıcı çözümlerle herkesin ortak faydada birleşmesinden geçmektedir. Bu da onurlu, eşit, sürdürülebilir ve daha yaşanılabilir bir dünyanın olmazsa olmazıdır.

'Gerekli tüm cezalar verildi'

Milli Eğitim Bakanlığı disiplin yönetmeliği ve kuralları çerçevesinde derhal soruşturma başlatılmış ve gerekli cezalar verilmiştir. Ayrıca yine Milli Eğitim Bakanlığı tarafından başlatılan resmi soruşurma süreci devam etmekte olup, Üsküdar Amerikan Lisesi tarafından bu sürece tam destek verilmektedir.

25 yıldır düzenlenen Dostluk Futbol Ligi organizasyonunun kurucu okulları arasında yer alan Üsküdar Amerikan Lisesi olarak, söz konusu eylemin gerçekleştiği gün turnuvadan çekildiğimizi duyurmuştuk. Kararımızı 16 Mart 2023 Perşembe günü itibarıyla resmi olarak da komiteye iletmiş bulunuyoruz.

21 Mart 2023 Salı sabahı okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle Ulus Musevi Lisesini ziyaret ettik. Ziyaretimizde, en içten özürlerimiz ile bu olaydan duyduğumuz tarifsiz üzüntüyü dile getirirken ayrımcılığın her türüne karşı eğitimin okulumuzun en önemli ilkelerinden biri olduğunu ve bu doğrultuda önlemler alındığını ifade ettik. Üsküdar Amerikan Lisesi'nde antisemitizm konusunda her zaman sıfır tolerans politikası izlendiğini de paylaştık. Kamuoyuna saygılarımızla (Kısa Dalga)