Onursal Başkanı Emine Erdoğan olan derneğe Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "izinsiz yardım toplama izni"

Onursal Başkanı Emine Erdoğan olan derneğe Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "izinsiz yardım toplama izni"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, onursal başkanlığını eşi Emine Erdoğan'ın yaptığı, yönetiminde AKP'li isimlerin yer aldığı Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği’ne izinsiz yardım toplama yetkisi verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, izinsiz yardım toplama yetkisi verilen derneklere bir yenisini ekledi. İçişleri Bakanlığı bağlı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün “İzin Almadan Yardım Toplama Hakkına Sahip Kuruluşlar” listesine Emine Erdoğan'ın onursal başkanlığını yaptığı Toplumsal Gelişim Merkezi Eğitim ve Sosyal Dayanışma Derneği (TOGEMDER) de eklendi.

Kanuna göre kamu yararına çalışan dernek, kurum ve vakıflardan hangilerinin izin almadan yardım toplayabilecekleri, cumhurbaşkanınca belirlenip ilan ediliyor.

Birgün'den İsmail Arı'nın haberine göre, izin almadan yardım toplayabilecek derneklerin listesine eklenen TOGEMDER’in internet sitesinde, derneğin onursal başkanının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan olduğu belirtiliyor.

Derneğin yönetiminde AKP’liler ve AKP’lilerin eşleri yer alıyor. Derneğin icra kurulu başkanlığını AKP Milletvekili Belma Satır yaparken derneğin yönetiminde de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin eşi Özlem Nebati, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı AKP’li Ahmet Misbah Demircan’ın eşi Ferda Demircan, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya'nın eşi Hatice Nur Yerlikaya ile AKP’li eski bakan Nihat Zeybekçi’nin eşi Ayşen Zeybekçi yer alıyor.

Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı bilgilere göre, 1995 ile 2022 yılları arasında toplam 37 dernek ve vakfa “İzin almadan yardım toplama hakkı” verildi. Bu 37 dernek ve vakıftan 35’i izin almadan yardım toplama hakkını AKP iktidarlarının görevde olduğu 2004 ile 2019 yılları arasında aldı.

Deniz Feneri, İHH, Ensar, Diyanet Vakfı...


İzinsiz yardım toplama hakkı verilen dernek ve vakıflar arasında, Deniz Feneri Derneği, Diyanet Vakfı, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Derneği ile Beşir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de yer alıyor.
Ayrıca Karaman'daki yurtlarında, 45 çocuğun onlardan sorumlu olan bir öğretmen tarafından cinsel istismara maruz bırakılması skandalıyla ülke gündemine oturan Ensar Vakfı da geçen yıl aldığı izinle, izinsiz yardım toplayabiliyor.

Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve İlim Yayma Vakfı da izin almadan yardım toplama hakkı verilen kuruluşlar listesinde.

AKP yöneticilerinin dernek ve vakıflarının da bulunduğu listede Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) gibi dernekler ise yer almıyor.

Gündem