İYİ Parti yöneticileri yerel seçimde CHP ile ittifaka hâlâ mesafeli

İYİ Parti yöneticileri yerel seçimde CHP ile ittifaka hâlâ mesafeli
İYİ Parti'de yöneticiler, CHP'de Özgür Özel’in seçilmesinin iş birliği ve ittifaklar açısından yeni bir kapı açmayacağı görüşünde.

CHP Genel Başkanı seçilen Özgür Özel’in kurultayın ardından yerel seçim iş birliği için Meral Akşener’le görüşeceğini açıklamasının ardından İYİ Parti’nin tutumu merak konusu oldu.

İYİ Parti'yi itibarsızlaştırır

Duvar'dan Ceren Bayar'ın haberine göre, İYİ Parti yönetiminin büyük çoğunluğu, hür ve müstakil İYİ Parti iddiasından vazgeçilmemesi gerektiğini belirtirken partinin kararının bir başka partinin kurultayının sonucuna endekslenmesinin İYİ Parti’yi itibarsızlaştıracağını düşünüyor. Parti yöneticileri, Özel’in seçilmesinin iş birliği ve ittifaklar açısından yeni bir kapı açmayacağını savunuyor.

'Bizim karşı olduğumuz ittifak sistemi'

Yerel seçimlere müstakil girme kararının İYİ Parti’nin en üst karar alma organı Genel İdare Kurulu’nda (GİK) alındığını ve bu kararın değiştirilmesi için yeni bir GİK kararı alınması gerektiğini kaydeden kurmaylar, “Bu karar elbette gözden geçirilebilir. Ama mevcut GİK kararının meşruiyetinin tartışmaya açılmaması gerekir. Bizim karşı olduğumuz Türkiye’deki ittifak sistemi ve bu sistemin ülkeye verdiği zarardır ve 81 ilde aday çıkarma kararımız bu yüzden alınmıştır” değerlendirmesini yapıyor.

'Birkaç büyükşehir ve sınırlı sayıda ilçede iş birliği kapıları aralanabilir'

İYİ Parti içinde, CHP’deki değişimle birlikte İstanbul başta olmak üzere belli başlı kentlerde iş birliği koşullarının oluşturulabileceğini, müzakerelerin başlayabileceğini düşünenler de var. Tüm Türkiye’de ittifak yapılmadığı sürece “Hür ve Müstakil İYİ Parti” iddiasının zarar görmeyeceğini düşünen bazı kurmaylar, yerelin dinamiklerine göre birkaç büyükşehir ve sınırlı sayıda ilçede iş birliğinin kapılarının aralanabileceğini söylüyor. Kurmaylar 2019’daki gibi yaygın ve geniş bir ittifakınsa kesinlikle mümkün olmadığını dile getiriyor.

'Hançerlerin muhatabı Akşener değil'

CHP'nin 38'inci Olağan Kurultayı'nda konuşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun “seçime sırtımda hançerlerle girdim” sözünün muhatabının Meral Akşener olmadığını düşündüklerini kaydeden İYİ Partili yöneticiler, hançer imgesinin ‘kişinin çok yakınından, beklemediği anda gelen bir saldırı’yı işaret ettiğini belirtti ve Akşener’in tutumunun bu imgeye karşılık gelmediğini söylüyor. (Kısa Dalga)