Prof. Dr. Ahmet Ercan: Deprem kuşağında olmak nimettir, önemli olan sağlam yerde sağlam ev yapmak

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Deprem kuşağında olmak nimettir, önemli olan sağlam yerde sağlam ev yapmak
Deprem kuşağının faydalarına dikkat çeken Yüksek Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan, depremlerde elektrik ve sıcaklık enerjisi elde edildiğini, önemli olanın sağlam yerde sağlam ev yapmak olduğunu belirtti.

​Deprem çalıştayı nedeniyle Van'da bulunan deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, kışın eksi 40 derecelerin ölçüldüğü Çaldıran ilçesinde incelemelerde bulundu.

Çaldıran ilçesinin Ayrancılar Mahallesi'nde 2016 yılında, Tarım ve Orman Bakanlığı'nca desteklenen projeyle jeotermal enerji ile ısıtılan domates serasında inceleme yapan Prof. Dr. Ercan, depremin yaşandığı yerlerde ortaya çıkan enerjilerin kullanılması gerektiğini söyledi.

"Depremlerde elektrik ve sıcaklık enerjisi elde edersiniz"

Prof. Dr. Ahmet Ercan: Deprem kuşağında olmak nimettir, önemli olan sağlam yerde sağlam ev yapmak

Çaldıran tarihinde yıkıma neden olan önemli depremlerin yaşandığını ve bunların sonucu olarak yeryüzüne sıcak suların çıktığını anlatan Prof. Dr. Ercan, şöyle konuştu:

"İşte bu domates, o depremin sonucunda çıktı. Yani bu Çaldıran kırığının bulunduğu yerde sıcak sular çıkmaya başladı. Bu sıcak suların yüzey sıcaklığı 40 derece, derindeki sıcaklığının ne kadar olduğu bilinmiyor ama belki 100- 110- 120 santigrat dereceye çıkabilir. Yine Çaldıran Türkiye'nin en soğuk yerlerinden biri ama Allah'ın bir hediyesi olarak, depremler nerede çoksa yaradan o ülkeyi çok seviyor demektir.

"Türkiye'nin en soğuk yerinde domates üretiyorlar"

"Depremlerde bir sarsıntı, bir sıcaklık, bir de ışık bileşeni vardır. Hem orada elektrik enerjisi hem de sıcaklık enerjisi elde edersiniz. Şu anda da örnek bir şekilde Çaldıranlılar bu çok büyük serayı kurmuşlar. Ve burada Türkiye'nin en soğuk yerinde gördüğünüz gibi en güzel mis gibi kokan domatesleri üretiyorlar.

"Yani bu Türkiye'nin her tarafına örnek olsun. Deprem olan her yeri elektrik santral olarak kullanalım ve aynı zamanda seracılık olarak kullanalım ve ülkemiz kalkınsın."

"Önemli olan sağlam yerde sağlam ev yapmak"

Deprem kuşağında olmanın faydaları olduğunu, önemli olanın sağlam yerde sağlam yapılar yapmak olduğunun söyleyen Prof. Dr. Ercan, şunları söyledi:

"Deprem kuşağında olmamız bir nimettir. Bazıları ellerini kaldırıyorlar. 'Hocam inşallah deprem olmaz.' Hayır inşallah deprem olsun ki enerjiye kavuşsun. Önemli olan sağlam yerde sağlam ev yapmak, bu kadar basit. Yani diyorum, depremler Allah'ın nimettir. Ama onun değerini bilmemiz gerekiyor." (DHA)