Prof. Dr. Naci Görür: Can ve mal kaybına uğrayan depremzedeler valilik ve belediyelere ceza ve tazminat davası açabilirler

Prof. Dr. Naci Görür: Can ve mal kaybına uğrayan depremzedeler valilik ve belediyelere ceza ve tazminat davası açabilirler
Prof. Dr. Naci Görür, tüm valilik ve belediyelere gönderilen İl Risk Azaltma Planının gereğinin yapılmadığına dikkat çekerek, depremde can ve mal kaybı yaşayan kişilerin ceza ve tazminat davası açabileceklerini ve "açmaları gerektiğini" belirtti.

Prof. Dr. Naci Görür, 50 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği, yüz binlerce binanın yıkıldığı Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin ardından vatandaşların valilikler ve belediyeler aleyhine ceza ve tazminat davası açmaları gerektiğini belirtti.

Görür, tüm valilik ve belediyelere gönderilen İl Risk Azaltma Planının gereğinin yapılmadığına dikkat çekerek, “Can ve mal kaybına uğrayan vatandaşlar ilgililer hakkında ceza ve tazminat davaları açabilirler ve açmalılar” dedi.

Prof. Görür’ün sosyal medya hesabından yaptığı açıklama şöyle:

“Arkadaşlar, yanılmıyorsam İRAP Planları ile (İl Risk Azaltma Planı) Devlet tüm valilik ve belediyelere olası bir depreme karşı kentlerini nasıl depreme hazırlamaları gerektiği görevini verdi. İldeki depremle ilgili her kuruma ne yapması gerektiği hususunda talimatlar verdi. Dolayısıyla bugünkü deprem bölgesindeki kentlerde İRAP planının gereğinin yeterince yapılmadığını ortaya çıkan tablodan görüyoruz. O halde bu depremlerde can ve mal kaybına uğrayan vatandaşlar ilgililer hakkında ceza ve tazminat davaları açabilirler ve açmalılar. Sevgiyle” (Kısa Dalga)

Gündem