Prof. Dr. Okan Tüysüz: Bursa'nın zayıf zemini orta büyüklükte bir depremi bile büyüterek binalara iletecek

Prof. Dr. Okan Tüysüz: Bursa'nın zayıf zemini orta büyüklükte bir depremi bile büyüterek binalara iletecek

Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, Bursa'da deprem olup olmayacağını ve olası etkilerini yazdı.

Türkiye 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından diğer illerin olası bir deprem karşısındaki durumlarını tartışmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Okan Tüysüz de sosyal medya hesabından Bursa'nın deprem tarihçesine, gelecekteki deprem olasılığına ve zemininin niteliklerine ilişkin paylaşımlar yaptı.

Bursa'da 1417, 1674, 1851, 1855 (iki tane), 1858, 1860, 1862, 1871, 1872, 1876, 1878, 1881, 1884, 1887 ve 1897 yıllarında farklı bölgelerde depremler olduğunu ve bunların en büyüğünün 1855 depremleri olduğunu anlatan Tüysüz şöyle devam etti:

Tanımlamak çok zor

"Bursa çevresi fayları çok parçalı ve her parçanın kendine has karakteristikleri var. Bu nedenle Bursa'nın gelecekteki deprem olasılığını tanımlamak oldukça zor. Depremden çok etkilenmiş bir il olmasına rağmen gerek fay gerekse sıvılaşabilir zemin üzerinde yapılaşma olanca hızıyla sürüyor. Halbuki olası Marmara depreminin Bursa'yı da etkileyeceği biliniyor.

Bursa'nın zayıf zemini orta büyüklükte bir depremi bile büyüterek binalara iletecektir. Tarihsel depremler, Bursa ve yakın civarlarındaki büyük depremlerin tekararlanma aralığının 180 - 260 yıl olduğunu göstermektedir.

Bursa'nın deprem tarihi

Bursalı Gökmenzade Hacı Çelebi 1855 Bursa depremlerini ele aldığı İşaretnüma adlı çalışmasında bilimsel veriler ve unsurlar içeren ilk deprem tarihini yazmıştır. Kendisi Kandilli Rasathanesi'ni kuran Fatin Gökmen'in babasıdır. Ona göre deprem nedeniyle Uludağ’dan kayalar düşmüş, yerler yarılmış, Kükürtlü Hamamı yanındaki Hatice Sultan Türbesi civarı ile Bademlibahçenin üst tarafında ve Kara Mustafa Hamamı civarında yerden sıcak sular kaynamıştır. Bu depremin 7 den büyük olduğu tahmin edilmektedir.

Deprem sırasında yıkılan sobalar devrilmiş, şehrin dört yerinde büyük yangınlar çıkmıştır. Yazar depremde "Bursa'nın işi bitti" diye yazmaktadır. Depremi izleyen artçılar 40 gün sürmüştür." (Kısa Dalga)