Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan son açıklama: Artçı depremlerin Göksun-Adıyaman başlığında yoğunlaşacağı görülüyor

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'dan son açıklama: Artçı depremlerin Göksun-Adıyaman başlığında yoğunlaşacağı görülüyor

Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Kilis’i etkileyen Pazarcık Çatalının Hatay’da sınır boyu giden Pazarcık kırığı olduğu açıktır. Doğrusu, bu kırığın da etkinleşmiş olması ilginçtir. Ancak gücünü Refahiye’ye gelmeden yitirmiştir" dedi.

Maraş depremlerinden sonra Türkiye'nin her yerinden uzmanlara deprem riskine ilişkin sorular yöneltiliyor. Uzmanlar da sosyal medya üzerinden sorulara yanıtlar veriyor. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan yaptığı son açıklamada "Artçı depremlerin Göksun-Adıyaman başlığında yoğunlaşacağı görülüyor" dedi. Prof. Dr. Ercan'ın paylaşımları şöyle:

+ Kahramanmaraş Depremlerin etkin olduğu iki doğrultu var. Biri kuzeyde Malatya’dan, güneye doğru: Kahramanmaraş, Nurdağı, İslahiye, Hassa, Kırıkhan, Antakya, Defne, Samandağ’dır. Ötekisi, doğu-batı doğrultulu şapka gibi T’yi oluşturur.

* T şapkası, batıda Binboğa Dağı güneyinde Göksun’dan çıkıp, Berit Dağı doğusunda Seyhan Irmağını Ekinözü’nde 13 km atım kazandırıp, doğuda Nurhak, Adıyaman’a uzanır. Antakya’ya giden kol dinginleşmişken, kuzeydeki DB doğrultulu Göksu-Adıyaman şapkası diriliğini sürdürmektedir.

* Adana için kaygılanılan, başka bir deprem(lerin) Dibek Dağları doğusundan doğru, kuzeydeki Göksun’dan güneydeki Kozan’a doğru kırarak Çukurova’ya girip girmeyeceğidir. Girerse Kozan, İmamoğlu, Sarıçam üzerinden Adana’ya doğru yırtabilir. Ancak, deprem gücünü yitirmiş görünüyor. Ne var ki, artçı depremlerin Göksun-Adıyaman başlığında yoğunlaşacağı görülüyor.

* Göksun’dan Nurhak-Doğanşehir-Çelihan’a uzanan DB şapkasıyla, Pütürge’den Çelikhan-Gölbaşı-Pazarcık-Türkoğlu-Nurdağı-Islahiye-Hassa-Antakya’ya T biçimli kırık. İlk iki deprem 20 km,20 sn arayla Pazarcık ile Türkoğlu kırık çatalını, kuzeyde de,Doğanşehir ile Sürgü ayrı çatal yaptı.

* Olasılıkla Kilis’i etkileyen Pazarcık Çatalının Hatay’da sınır boyu giden Pazarcık kırığı olduğu açıktır. Doğrusu, bu kırığın da etkinleşmiş olması ilginçtir. Ancak gücünü Refahiye’ye gelmeden yitirmiştir.

Resim