Prof. Kadıoğlu'ndan Antakya uyarısı: O fay kırılırsa bugünkünden daha kötü olur

Prof. Kadıoğlu'ndan Antakya uyarısı: O fay kırılırsa bugünkünden daha kötü olur
Antakya'da çalışmalarda bulunan Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, daha önce 18 kez yıkılan, Kahramanmaraş depreminden de büyük oranda etkilenen Antakya'da Habib-i Neccar Dağ ile Amanos Dağı etekleri dışında yapılaşma olmaması gerektiğini belirtti.

Ankara Üniversitesi Yer Bilimleri Uygulama Araştırma Merkezi, Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen bölgede TÜBİTAK desteğinde araştırma yaptı.

Proje kapsamında Antakya'da 4 öğretim üyesi ile çalışma yapan Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, olası Antakya depreminin etkilerinden korktuklarını söyledi.

Prof. Dr. Kadıoğlu, "Antakya'da gerilme hareketinin etkisi ile oluşan bir fay hattı var. Henüz o fay hattı kırılmadı, kırılabilir. Kırıldığı zaman Antakya şehri gerçekten mevcut haliyle bugünkünden daha da kötü bir duruma düşebilir" dedi.

"Asi Nehri fay hattının üzerinden geçiyor"

Antakya'nın mevcut yerleşim alanlarına binal inşa edilmemesi gerektiğini vurgulayan Kadıoğlu, "Bizim çalışmamıza göre, Antakya'nın içinden geçen Asi Nehri'nin kendisi fay hattının üstünden geçmektedir. Bu, ana fay hattı. Buna paralel doğu yönde birkaç tane paralel fay hattı mevcut. Aynı zamanda kuzeybatı yönünde Amanos Dağları'na birkaç paralel fay hattı mevcut. Antakya'nın kuzeybatısı ve güneydoğusu birbirine paralel olarak açılma hareketi ile gelişmiş çok sayıda fay mevcut. Bu faylar kırıldığı zaman, hepsi harekete geçtiğinde, bölgede ciddi anlamda yıkım etkisi gösterecektir" dedi.

"Hala ders almadık"

Prof. Dr. Kadıoğlu, Antakya'nın tarihi yapısına bakıldığı zaman daha önce 18 kez yıkıldığını belirterek, şöyle devam etti:

"Günümüzde de Kahramanmaraş depreminde Antakya yıkıldı. Ama hala ders alamamışız. Özellikle sivil kuruluşlar, bu bölgede eski binaların eskisi gibi yeniden yapılmasını talep ediyor. Bu da devletimizi zor duruma düşürüyor. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum. Eğer bir daha o evlerin yıkılmasını istemiyorsanız, bir daha hepimizin mateme düşmesini istemiyorsanız, bir daha ekonomik krize düşmemizi istemiyorsanız, lütfen kurallara uyacak şekilde Habib-i Neccar Dağı'nın eteği, Amanos Dağı'nın eteğinin dışında herhangi bir yapılaşmamanın yapılmaması gerekmektedir.

"Sadece nitelikli tarihi binaların imar, restore edilmesi gerekmektedir. Onun dışındaki bütün binaların kesinlikle yıkılmamış ise de yıkılması gerekir. Bir taraftan afet, bir taraftan fay hatları ve bunların jeolojik olarak yapısına bakıldığı zaman Antakya, konum itibarıyla tehlikeli bir noktanın içerisinde. Kurallara uyulmazsa, bu felaketi bir daha yaşar, bir daha görürüz. Ben görmesem de benden sonraki neslimiz görecek."

"Niteliksiz binalar yıkılmalı"

Asi Nehri'nin altındaki fay hattının aktif bir fay olduğunu kaydeden Kadıoğlu, "Antakya bölgesinde meydana gelen depremlerin özellikle Asi Nehri'nin üzerindeki hareketlerin etkisi ile geliştiğini tahmin ediyoruz. O bölgede nitelikli binaların dışında diğer binaların kaldırılmasına yönelik bir çalışma yürütülüyor. Ancak benim yapmış olduğum gözlemler, incelemeler sonucunda sivil kuruluşlar, buna şiddetle direnmektedir; ne olursa olsun mevcut binaların aynı şekilde yeniden yapılması yönünde. Ancak binayı ne kadar sağlam yaparsanız yapın, o binanın altında bir kırık hattı varsa, binanızı bir daha yaşatmaz, tekrar yıkar. Bilime inanalım. Önce bilim ondan sonra kültürel mirasımızı koruyalım. Niteliksiz olan binaların tamamının yıkılması, yıkılmış olanların da yerine yenisi yapılmaması gerekmektedir" diye konuştu. (DHA)

Gündem