Reste rest… Mansur Yavaş: Ücretsiz yolcu taşımayan otobüsleri trafikten men ederiz

Reste rest… Mansur Yavaş: Ücretsiz yolcu taşımayan otobüsleri trafikten men ederiz
Ankara’da özel halk otobüsü şoförlerinin restine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da rest ile karşılık verdi. Özel halk otobüsü şoförleri, bugün itibariyle ücretsiz yolcu taşımayacaklarını açıklamıştı. Yavaş, bu otobüslerin bildirilmesi halinde trafikten men edileceğini duyurdu.

Ankara'da ücretsiz ulaşım tartışması devam ediyor. Özel halk otobüsü sahipleri, artan maliyetler nedeniyle bugün itibarıyla 65 yaş üstü dahil ücretsiz yolcu taşımayacaklarını açıklamıştı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ücretsiz yolcu almayan otobüslerin trafikten men edileceğini belirtti.

Yavaş’ın paylaşımı şöyle:

“Sevgili hemşehrilerim göreve geldiğimizden beri artan maliyetlere rağmen toplu ulaşım kullananlar Belediyemizce sübvanse edilerek ucuz taşımacılık yapmaktayız. Ego’nun artan maliyetler nedeniyle sadece 2023 Eylül ayına kadar olan zararı 3 milyar TL’ye yaklaşmaktadır. Ayrıca özel taşımacılık yapan halk otobüslerine de düzenli destek olunmaktadır.

Meclisteki muhalefet üyeleri Belediye Kanunu’nun 62.maddesine aykırı olarak Ego’nun tümden iflasına yönelik önerge vermişler ve tarafımdan veto edilmiştir.

Kanuna ve sözleşmeye aykırı hareket eden işleticiler trafikten men edilerek yasal işlem yapılacaktır.

Bundan sonra da gelir desteği verilmeyecektir.

Mevzuat gereği indirimli ve ücretsiz taşıma yapmayan otobüslerin plakalarının 153 hattından belediyemize bildirilmesi halinde gereken yapılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” (Kısa Dalga)