“SaBıKa Holding” broşürü davasında 4 CHP'liye ilk duruşmada beraat

“SaBıKa Holding” broşürü davasında 4 CHP'liye ilk duruşmada beraat

CHP Kadıköy İlçe Sekreteri Süleyman İşler’in de aralarında bulunduğu 4 CHP’linin, dağıttıkları ‘SaBıKa Holding’ broşürüyle ‘cumhurbaşkanına hakaret’ ettikleri iddiasıyla yargılandıkları davada ilk duruşmada “derhal beraat” kararı verildi.

CHP Kadıköy İlçe Sekreteri Süleyman İşler’in de aralarında bulunduğu 4 CHP’li, ‘SaBıKa Holding’ broşürünü dağıttıkları için ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan yargılandıkları davanın ilk duruşmasında beraat etti.

CHP Genel Merkezi tarafından hazırlanan “SaBıKa Holding” isimli broşürü dağıttıkları gerekçesiyle aralarında CHP Kadıköy İlçe Sekreteri Süleyman İşler’in de olduğu 4 kişi hakkında, ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla Anadolu 60. Asliye Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın ilk duruşması yapıldı.

Mahkemede sanıkların savunmalarının alınmasının ardından beyanda bulunan avukatlar, söz konusu broşürün hakaret içermediğini ve ifade özgürlüğü kapsamında kaldığını savundu. Ankara’da, aynı broşürün dağıtılması nedeniyle haklarında ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan dava açılan CHP’lilerin beraat ettiklerini belirten avukatlar, bu davaya bakan hâkimin söz konusu broşürde cumhurbaşkanına hakaret olmadığı yönünde verdiği kararı mahkemeye sundu.

“DERHAL BERAAT” KARARI

Kararını açıklayan mahkeme, İlçe Sekreteri Süleyman İşler, İlçe Saymanı Nesrin Kılıç ve İlçe üyeleri Ali Toroz ve Nilüfer Yüksel hakkında derhal beraat kararı verdi.

Karar açıklandıktan sonra konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, "Kadıköy ilçemizden SBK broşürleri dağıttığı için yargılanan partili ve yöneticilerimizin Kartal Adliyesi'nde görülen davası beraatle sonuçlanmıştır. Onlar adliyeleri boş davalarla meşgul etsinler, bizler İstanbul örgütü olarak halk için çalışmaya devam edeceğiz" dedi. (ANKA)