Samanyolu ve Zaman yöneticilerine FETÖ'den bir kez daha aynı ceza

Samanyolu ve Zaman yöneticilerine FETÖ'den bir kez daha aynı ceza
Yerel mahkeme, Yargıtay'ın bozma kararına uymayarak Samanyolu TV ve Zaman gazetesi yöneticilerinin de arasında olduğu sanıklara verdiği cezada direndi.

Ankara 4'ünca Ağır Ceza Mahkemesi, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişiminden bir hafta sonra arasında Fethullah Gülen'in de bulundu 75 kişiye dava açmış, yargılama 8 Haziran 2018'de sonuçlanmıştı.

Mahkeme, eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca, eski Zaman Gazetesi İmtiyaz Sahibi Alaeddin Kaya, eski milletvekili İlhan İşbilen ve Gülen'in akrabası Kazım Avcı'ya 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası vermişti.

Sanıklar için ayrıca 'mal varlığı değerlerini aklama ve dini duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık' suçundan da 17'şer yıl 4'er ay hapis cezası verilmişti.

Sanıklar Dilaver Azim, Abdülkadir Aksoy ve Ali Çelik ise 'örgüt üyeliği' suçundan 10,5 yıl hapse çarptırılmıştı.

Dava sürecinde ölen Cemal Uşak'ın davasının düşürülmesine karar verilirken, firari sanıkların dosyası ayrılmıştı.

YARGITAY'DAN BOZMA KARARI

Temyiz başvurusu üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 3'üncü Ceza Dairesi, sanıklar Dilaver Azim, Abdülkadir Aksoy ve Ali Çelik'e, 'FETÖ silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan verilen 10'ar yıl 6'şar ay hapis cezalarının onanmasını kararlaştırmıştı.

Yüksek mahkeme, FETÖ'nün yöneticisi konumunda oldukları gerekçesiyle darbe girişiminden sorumlu tutulan sanıklar Hidayet Karaca, İlhan İşbilen, Alaeddin Kaya ve Kazım Avcı'ya 'anayasal düzeni ihlale teşebbüs' suçundan verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası kararını bozmuştu.

Mahkeme kararında, söz konusu 4 sanığın FETÖ'nün yöneticileri arasında yer aldığını; ancak kamuoyunda 'FETÖ çatı davası' olarak bilinen mevcut dava kapsamında darbe girişiminden yaklaşık 1 yıl önce tutuklandıkları, bu nedenle FETÖ'nün örgütsel faaliyet kapsamında gerçekleştirdiği darbe girişiminin planlama, hazırlık ve icra organizasyonunda yer aldıklarının kanıtlanamadığı belirtilmişti.

Yargıtay, sanıkların eylemlerinin 'silahlı terör örgütü yönetme' suçunu oluşturduğu ve üst sınırdan 22 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmaları gerektiğini vurgulamıştı.

Yüksek mahkeme, sanıklar yönünden 'mal varlığı değerlerini aklama ve dini duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık' suçlarından verilen 17 yıl 4 ay hapis cezasını ise onamıştı.

YİNE AYNI CEZA

Yargıtay'ın bozma ilamının ardından Ankara 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Hidayet Karaca, İlhan İşbilen, Alaeddin Kaya ve Kazım Avcı ile taraf avukatları katıldı.

Sanık ve avukatları, Yargıtay kararının uygulanmasını talep ederken, katılan vekilleri mahkemenin kararında direnmesini talep etti.

Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı vekili, sanıkların daha önce kaldırılan mal varlıkları üzerindeki tedbirin yeniden konulmasını talep etti.

Beyanların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, eski kararında direnerek, sanıklara 'anayasal düzeni ihlale teşebbüs' suçundan ağırlaştırılmış müebbet ve 'mal varlığı değerlerini aklama ve dini duyguların istismarı suretiyle dolandırıcılık' suçundan 17'şer yıl 4'er ay hapis cezası verdi.

Sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verilerek, kararın temyiz yolunun açık olduğu bildirildi. (DHA)

Gündem