Sebahat Tuncel'den mahkemeye tepki: Savunmayı da siz yapın bu iş bitsin, biz sirkteyiz

Sebahat Tuncel'den mahkemeye tepki: Savunmayı da siz yapın bu iş bitsin, biz sirkteyiz

Kobanê Davası'nda mahkemenin duruşma peryotlarına tepki gösteren Sebahat Tuncel, "Savunmayı da siz yapın bu iş bitsin. Bu bir gösteri. Biz sirkteyiz. Öyle bir acele ediyorsunuz ki hafta sonu gizli tanık dinlediniz. Ve sonra da diyorsunuz ki ‘Sorularınızı hazırlayın biz gönderilim’ Niye siz posta mısınız?” diye sordu.

IŞİD'in Kobanê’ye yönelik saldırıları üzerine 6-8 Ekim 2014’te gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek HDP yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 108 kişiye açılan davada, mahkemenin uygulamalarına tepki gösteri.

Kobanê Davası’nın 14’üncü duruşması, 8’inci gününde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde devam etti. Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, milletvekilleri, Ankara İl ve ilçe Örgütü yöneticileri, tutsak siyasetçilerin aileleri ile çok sayıda avukat katıldı.

DEVA PARTİSİ DE KATILDI

Duruşmaya ayrıca Deva Partisi Kurucular Kurulu üyesi Tunahan Elmas, Deva Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Ekmen, Deva Partisi Seçim İşleri Başkan Yardımcısı Yusuf Şahin, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre ve CHP Ankara İl Başkanlığı katıldı.

Sincan Cezaevi’nde bulunan siyasetçiler duruşma salonunda hazır bulunurken, farklı cezaevlerinde tutulanlar ise duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla bağlandı.

Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada, mahkeme başkanı dosyaya eklenen evrakları okudu.

'GECE YARISINA KADAR DURUŞMA YAPIYORSUNUZ'

Söz alan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel, duruşma periyotlarına dikkat çekti. Tuncel, şunları söyledi:

“Biz insanız ve cezaevinde de olsak yaşıyoruz. Siz doping mi alıyorsunuz bilmiyorum ama bizim çok olağanüstü koşullarımız yok. İki hafta periyot yapıyorsunuz, yetmiyor gece yarısına kadar duruşma yapıyorsunuz. Biz yorulup duruşmadan ayrıldığımızda da bize haklarımızdan feragat ettiğimizi söylüyorsunuz. Biz kadınların durumu daha da farklı. Kadınların periyodu duruşmaya periyoduna sığmıyor."

'SORGU BİTMEDEN MÜŞTEKİ VE TANIK DİNLİYORSUNUZ'

"Siz bizi haksız bir şekilde yargılıyorsunuz. 6-7 Ekim olaylarının tüm sorumluluğunu bize yüklüyorsunuz ama burada sağlıklı bir yargılama olmuyor. Mevcut koşullar burada dayanma koşulunu ortadan kaldırıyor. Sorgu bitmeden siz müşteki ve tanık dinliyorsunuz. Bunu CMK’nız söylüyor ama siz burada yeni bir CMK kuruyorsunuz. Yetmedi savunmaya sınırlama getirmeye çalışıyorsunuz. Savunmayı da siz yapın bu iş bitsin. Bu bir gösteri. Biz sirkteyiz. Öyle bir acele ediyorsunuz ki hafta sonu gizli tanık dinlediniz. Ve sonra da diyorsunuz ki ‘Sorularınızı hazırlayın biz gönderilim’ Niye siz posta mısınız?”

'KÜRT SORUNU MAHKEME SALONLARINDA ÇÖZÜLMEZ'

“Kürt sorunu mahkeme salonlarında çözülmez” diyen Tuncel, şöyle devam etti:

“Bırakın biz AKP ile hesaplaşalım. Bakın seçim de geliyor. Bu dosya gerçeğin gizlenmesi davasıdır. Bu ortamı, bu provokasyonu kim yarattı? Çözüm sürecini kim bitirdi? Siz de biliyorsunuz ki HDP’nin attığı bir tweet ile bu mesele başlamadı. Gerçek mağdurların hiçbiri bizden şikayetçi olmadı. Bizden şikayetçi olanlar emniyet görevlileri. Keşke bütün ülke bu davayı izleyebilse. Buradaki hukuksuzlukları görebilse."

‘ÇÖZÜM SÜRECİNİ BİTİREN AKP’NİN KENDİSİDİR’

“Eğer o dönem bahsedilen Anayasa uygulanmış olsaydı, bugün bu noktada olmayacaktık. Çözüm iradesini devlet mi yoksa Kürtler mi istemedi? Emperyalist hiçbir güç halkların birlikteliğini istemez. Yönetecekleri, istedikleri zaman müdahale edebilecekleri alanlar ister. Türkiye’de Kürt sorununun çözümüne engel olan HDP veya Kürtler değil AKP’dir. Çözüm sürecini bitiren AKP’nin kendisidir."

GİZLİ TANIK BEYANLARINA TEPKİ: BURASI DEDİKODU YERİ Mİ?

HDP eski MYK üyesi Ali Ürküt, gizli tanık beyanlarının çelişkili ve gerçek dışı ifadelerini hatırlattı. Gizli tanıkların somut olay veya olgulara dayanmadan ifade verdiklerini kaydeden Ürküt, “Gizli tanıkların ifadeleri geçersiz sayılmalı. O bunu dedi, şu şunu dedi, o bundan hoşlanmıyormuş, şu bundan hoşlanmıyormuş. Beyanlar bu şekilde. Burası mahkeme salonu, dedikodu yeri mi?” diye sordu.

HDP eski MYK üyesi Ayşe Yağcı da, gizli tanık beyanlarına dair konuştu. Gizli tanık beyanlarının soyut ve gerçek dışı olduğunu ifade eden Yağcı, “Bizim dosyamızın esası 6-8 Ekim olaylarıyken dinlenen tanıkların hiçbiri olaylara dair bizim sorumluluğumuzu, olaylar esnasında nerede ne yaptığımızı somut bir şekilde ortaya koyamadı” ifadelerini kullandı.

Ardından duruşmaya bir saat ara verildi. (MA)