Sedat Peker, "Djadin Ademovski" olmuş

Sedat Peker, "Djadin Ademovski" olmuş
Organize suç şebekesi lideri Sedat Peker'in Makedonya'da sahte evrakla kaldığı ortaya çıktı. Peker'e ve çok sayıda yabancı vatandaşa sahte evrak düzenleyen polisler tutuklandı.

Zagreb Radyosu'nun Balkan Insight'tan aktardığı habere göre, Türkiye'den ayrılan organize suç şebekesi lideri Sedat Peker'in Makedonya'da sahte evrakla ikamet ettiği ortaya çıktı. Balkan Insight'in haberine göre; Peker'e sahte belge düzenleyen polisler tutuklandı.

Kuzey Makedonya'da sahte evrak düzenlenen operasyonda 10 polis memuru tutuklandı.

T24'ün haberine göre, Makedonya İçişleri Bakanlığı, salı günü yaptığı açıklamada, şu ana kadar yabancı vatandaşlara sahte pasaport ve kimlik belgeleri veren polislerin tutuklandığını açıkladı. 

BIRN'e konuşan yüksek rütbeli bir İçişleri Bakanlığı yetkilisi, "Operasyon devam ediyor. Bugün veya yarın bittiğinde daha çok bilgi sahibi olacağız" dedi.

Polis, operasyonun grup bir sene boyunca incelendikten ve gözlendikten sonra başladığını belirtti. Polisin açıklamasında operasyonun Interpol ve Üsküp'tekİ ABD Büyükelçiliği'nin Soruşturma ekibiyle koordineli bir biçimde yapıldığı belirtildi.

Operasyon, muhalefetteki VMRO DPMNE'nin Balkanlarda yüzlerce sahte pasaport dağıtan suç örgütünün arkasında hükümetin olduğunu söylemesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Muhalefet lideri Hristijan Mickoski yaptığı açıklamada geçmişte organize suç örgütü liderliğinden yargılanıp hüküm giyen Sedat Peker'in de Xhadin Amedovski adı altında bu suç çemberinden sahte bir pasaport ve kimlik belgeleri aldığı belirtildi. 

BalkanInsight, Peker'in 18 Ocak'ta gözaltına alınıp daha sonra Kosova'ya sınır dışı edildiğini hatırlattı. Polis, araştırmacı gazetecilik sitesine Peker'in neden sınır dışı edildiğini açıklamadı. 

Tutuklanan polislerin Sedat Peker'e de sahte kimlik belgesi düzenlediği ortaya çıktı. Basına yansıyan belgede, Peker adına düzenlenen sahte kimlikte Djadin Ademovski ismi yer alıyor. Peker'in Makedonya'da Djadin Ademovski adını kullandığı öne sürüldü.