Şengül Hablemitoğlu: İnancımız artık sıfır

Şengül Hablemitoğlu: İnancımız artık sıfır
Öldürülen akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun eşi Şengül Hablemitoğlu, duruşma öncesi yaptığı açıklamada dava ile ilgili umutlarının tükendiğini dile getirdi.

Akademisyen Necip Hablemitoğlu'nun Ankara'da 18 Aralık 2002'de evinin önünde silahlı saldırıda öldürülmesine ilişkin, 3'ü firari 10 sanığın tutuksuz yargılanmasına dün devam edildi. Konuya dair açıklama yapan eşi Şengül Hablemitoğlu, “İnancımız artık sıfır. Kurguyu ve kimlerin bu cinayete nasıl bulaştığını, o kirli derinliği ve ilişkileri, nasıl göz yumulduğunu anlıyoruz” dedi.

sengul-hablemitoglu.png

'Şu taraf bu taraf dedikleriniz iç içe, birbirlerini pek kolluyorlar'

10 sanığın yargılandığı ve dört gün sürmesi beklenen duruşmada dinlenmeyen tanıklar dinlenecek. Duruşma öncesi sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Hablemitoğlu’nun eşi Prof. Dr. Hablemitoğlu şunları söyledi:

“Kurguyu ve kimlerin bu cinayete nasıl bulaştığını, o kirli derinliği ve ilişkiler örüntüsünü, nasıl göz yumulduğunu anlıyoruz. Bizim için dava başladıktan sonra tümüyle netleşti. Şu taraf bu taraf dedikleriniz iç içe, birbirlerini pek kolluyorlar. Bundan önceki celselerde konuşulanlar, ilişkiler ve telaffuz edilen paralar vs. çok korkutucu. Mevzu Necip Hablemitoğlu da değil zaten, olan her birimizin hayatlarına oldu. Tek tesellimiz, zarif bir eş ve harika bir baba ile kısa da olsa yaşayabilmek…”

Ne olmuştu?

FETÖ'ye ilişkin çalışmalar yapan Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu, 18 Aralık 2002'de Çankaya'daki evinin önünde başından vurularak öldürülmüştü.

Aralarında eski Özel Kuvvetçiler Levent Göktaş, Tarkan Mumcuoğlu, Fikret Emek ve Nuri Gökhan Bozkır ile eski MİT’çi Enver Altaylı ve Fethullah Gülen ile Mustafa Özcan’ın da bulunduğu 10 kişinin yargılandığı davanın Mayıs ayında görülen duruşmasında tutuklu yargılanan 6 sanık tahliye edilmişti.

MİT operasyonuyla Ukrayna’da yakalanıp Türkiye'ye getirilen ve getirilişini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurduğu Gökhan Nuri Bozkır'ın ise firar ettiği geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı.

Hablemitoğlu cinayeti davasında tahliye edilen Bozkır hakkında 27 Mayıs'ta "Soğan tırları" davasında tutuklama kararı verilmiş, ancak Bozkır firar etmişti.

Şengül Hablemitoğlu, Bozkır'ın kaçtığının ortaya çıkmasının ardından Twitter’dan "Allahın cezaları kırmızı bültenle arayıp istediniz, operasyon da yaptınız. Artık ne yaptınızsa? Bize duruşmalar boyu ne izlettiniz siz, biz anlamadık. Edebimizle katıldık, size bizim gücümüz yetmez. Bizim kaybımız geri gelmez. Ancak bu ülkeye de adalet gelmez. İnanan varsa buyursun inansın, benim ne güvenim ne de inancım var…" paylaşımı yapmıştı. (Kısa Dalga)

Gündem