Sezgin Tanrıkulu Bakanlığın cevabına isyan etti: Diyarbakır'a 2035'e kadar otoban gelmeyecek

Sezgin Tanrıkulu Bakanlığın cevabına isyan etti: Diyarbakır'a 2035'e kadar otoban gelmeyecek
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na Diyarbakır’ın neden otoban projesine dahil edilmediğini soran CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Bakanlığın, 2035 yılından önce Diyarbakır ile ilgili otobanla ilgili herhangi bir gelişme olmayacağı cevabına isyan etti.

CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na Diyarbakır’ın neden otoban projesine dahil edilmediğini sordu.

Uraloğlu, şu yanıtı verdi:

“Şanlıurfa-Ovaköy Otoyolu; 2035 yılı hedef otoyol projeleri kapsamında olup bütçe imkanları doğrultusunda söz konusu otoyolun yapımı gerçekleştirilecektir. Diyarbakır bağlantısının iptaline yönelik herhangi bir durum söz konusu değildir. Yapım çalışmaları; 2023 yılı Yatırım Programında belirlenmiş olan projeler ve bu projelere ayrılmış olan bütçe ödenekleri doğrultusunda yürütülmektedir. 2024 Yılı Yatırım Programı, henüz resmi olarak yayımlanmadığı için ödenekler netleşmemiştir.”

"Yanlış duymadınız; 2035 yılı"

Söz konusu cevaba isyan eden Sezgin Tanrıkulu, "Bakanlık, dün itibarıyla bana cevap verdi ve Diyarbakır’ın otoban projesine 2035 yılı itibarıyla dahil edildiğini ifade ettiler. Yanlış duymadınız, 2035 yılında... Yani 2035 yılından önce Diyarbakır ile ilgili olarak otobanla bağlantılı herhangi bir gelişme olmayacak” dedi.

"Ayrımcı politikalardan vazgeçin"

Uraloğlu’nun yanıtını eleştiren Diyarbakır'a ayrımcılık yapıldığını savunarak şunları söyledi:

“Diyarbakır, 2 milyon nüfusa sahip. Bölgenin ticaret merkezi, ekonomi merkezi, lojistik merkezi ve sanayi merkezi. Diyarbakır’ın bu ayrımcılığa uğramasını kabul etmiyoruz. Bakanlığın mutlaka bu görüşünü ve projelendirme çalışmasını gözden geçirmesini ve otoban ağına Diyarbakır’ın mutlaka, bir an önce dahil edilmesi gerektiğini bir kez daha buradan ifade ediyorum. Diyarbakır’a karşı, bu ayrımcı politikalardan vazgeçin.” (ANKA)

Gündem