Sezgin Tanrıkulu: HDP İzmir il binasına saldırının zeminini siyasal iktidar hazırladı

Sezgin Tanrıkulu: HDP İzmir il binasına saldırının zeminini siyasal iktidar hazırladı
CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Genel Kurulu’nda; HDP İzmir İl Binası’na yönelik silahlı saldırıda derin devlet işbirliği bulunduğunu savunarak, “Siyasal iktidar böyle bir cinayetin siyasal zeminini hazırlamıştır ve gerekli araştırmayı da yapmamıştır." dedi.

17 Haziran 2021'de gerçekleşen HDP ,İzmir İl Binası’na yönelik silahlı saldırı ile ilgili araştırma önergesi AKP ve MHP milletvekillerinin oyları ile reddedildi.

"AKP kendisi ortak değilse sorması lazım"

Konuyla ilgiliolarak TBMM Genel Kurulunda konuşan CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Siyasal iktidarın bu cinayetle bir ortaklığı yoksa derin ilişkilerin bu cinayet ortaklığı yoksa o zaman cinayetin işlenmesinden evvel, işlendiği sırada ve işlendikten sonraki bütün bu süreçler neden bu şekilde izlendi, işlendi, bunun hesabını Adalet ve Kalkınma Partisinin vermesi lazım veya kendisi ortak değilse bunun hesabını sorması lazım. Evet, bu siyasal cinayetin zemini siyasal iktidar tarafından hazırlanmıştır, halen adalet arayışı devam etmektedir ve edecektir." dedi.

Söz konusu davanın 5 duruşmasını da izlediğini söyleyen Tanrıkulu, şunları söyledi:

"Katil 105 kez binaya girmiş, sadece 24 saat gözaltında kaldı"

"Böyle bir cinayeti tahlil ederken üç aşamaya bakmak lazım. Cinayetten önceki aşama, gerçekleştiği sıradaki durum ve gerçekleştikten sonra da Yargının tutumuna, siyasal iktidarın tutumuna bakarsınız. Gerçekleşmeden önce yani 17 Haziran 2021 tarihinden önce Türkiye'deki siyasal iklim iktidarın yarattığı bir nefret söylemiydi. Irkçılık vardı, HDP'ye karşı bir kapatma davası açılmıştı ve kadın hareketine karşı da linç girişimlerdi vardı, böyle bir siyasal iklim hazırlanmıştı. Cinayetin gerçekleştiği gün ve gerçekleştiği ortama bakarsak İzmir'in orta yerinde, Konak'ta, Çankaya'da ve HDP il binasının önünde bir karakol var, gelen giden herkesin kimlik kontrolü yapılıyor, gözetleniyor. Bu katil tam 105 kez binaya girmiş ve keşif yapmış, hiçbir zaman kendisinden şüphelenilmemiş ve bir araştırma yapılmamış. Adeta izin verilmiş, tam 105 kez o binaya girmiş ve binanın önünde seyyar bir karakol var. Cinayetin işlendiği sırada tam kırk dakika beklenmiş, teslim alınmamış, adeta cinayetin işlenmesine izin verilmiş orada ve kendisine bir kahraman muamelesi yapılmış. Peki, gerçekleştikten sonra ne yapılmış? Bakın, bir "tweet" atarsınız, dört gün gözaltında kalırsınız; öğrenciler sekiz gün gözaltında kaldı. Bu katil sadece yirmi dört saat gözaltında kaldı, arkasındaki hiçbir ilişki araştırılmadı, alelacele Savcılık önüne çıkarıldı ve sevk edildi ve tutuklandı. Bunun kadar hızlı hazırlanan başka bir iddianame göremezsiniz."

"Derin devletin işbirliği olmasaydı..."

Olayla ilgili iddianamenin de çok kısa sürede hazırlandığını belirten Tanrıkulu, "Bakın, derin devletin iş birliği olmazsa böyle kendiliğinden çıkan unsurlar İzmir'in orta yerinde bir siyasi partinin içerisinde böyle bir katliam girişimi gerçekleştiremezler. O yüzden açıkça söylüyorum: Siyasal iktidar böyle bir cinayetin siyasal zeminini hazırlamıştır ve gerekli araştırmayı da yapmamıştır." dedi.

"Dördüncü duruşmada heyet değişti"

Dördüncü duruşmada heyetin değiştiğini de belirten Tanrıkulu, "Neden değiştirilir, hangi ihtiyaçtan? Değiştirilen başkan neden adliye içerisinde başka bir eş göreve gönderilir? Bütün bunlar orada oldu ve duruşma kamuoyundan kaçırılmak amacıyla Aliağa kampüsüne götürüldü. Kampüste sadece iki duruşmada savunma avukatları alınmadan vekaletname istenerek ve hiçbir izleyiciye izin verilmeden yapıldı, bununla ilgili olarak da bu yargı mensuplarıyla ilgili hiçbir işlem yapılmadı." dedi.

"İktidar hesabını sormalı"

Tanrıkulu, "Dolayısıyla şimdi eğer siyasal iktidarın bu cinayetle bir ortaklığı yoksa derin ilişkilerin bu cinayet ortaklığı yoksa o zaman cinayetin işlenmesinden evvel, işlendiği sırada ve işlendikten sonraki bütün bu süreçler neden bu şekilde izlendi, işlendi, bunun hesabını Adalet ve Kalkınma Partisinin vermesi lazım veya kendisi ortak değilse bunun hesabını sorması lazım. Evet, bu siyasal cinayetin zemini siyasal iktidar tarafından hazırlanmıştır, halen adalet arayışı devam etmektedir ve edecektir.” ifadelerini kullandı.

(DHA)

Gündem