Sıcaklıklar güneyde ve batıda artıyor, Ankara'ya ise kar geliyor

Sıcaklıklar güneyde ve batıda artıyor, Ankara'ya ise kar geliyor
Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmini Uzmanı Murat Acar, hafta sonu tüm Türkiye'de etkisini gösteren ekstrem hava olaylarının salı günü öğleden sonra biteceğini açıkladı. Acar, Cuma günü ise Ankara'da kar beklentisi olduğunu ifade etti.

Murat Acar, hafta sonu etkisini gösteren ekstrem meteorolojik hadiselerin salı öğleden sonraya kadar sürmesini beklediklerini söyledi.

Acar, çarşamba gününden itibaren yeni bir yağış sisteminin etkili olacağını söyleyerek şunları ifade etti:

"Hava sıcaklıkları mevsim normalleri civarının altında seyrediyordu, kış koşulları yaşanıyordu. Ancak çarşamba gününden itibaren iç ve doğu kesimler dahil yurt genelinde sıcaklığın artacağını tahmin diyoruz. Mevsim normalleri civarına kadar çıkacak. Hatta batı kesimlerde; İstanbul'da, İzmir'de, Ege'de mevsim normallerinin üzerine çıkacağını tahmin ediyoruz. Yağışlar ile beraber daha düşük olabilir ama; bu mevsimde normal olarak görüyoruz. Tekrar hava sıcaklıkları artacak, yağışlar da geliyor."

Acar, yeni yağış sisteminin Akdeniz'den geleceği için ılık bir hava getireceğini, yağışların da güneybatı kesimlerden başlayacağını kaydetti.

dha-d1d202214a30067b3d878bbf7f294b55-3.jpg

'Ankara'ya kar geliyor'

Acar, cuma gününden itibaren özellikle hafta sonunda Karadeniz üzerinden soğuk havanın etkili olacağını ve bu sayede yağışların iç ve doğu kesimlere kayacağını aktardı.

İçinde bulunulan mevsimde bu şartların normal kabul edildiğini vurgulayan Acar sözlerini şöyle tamamladı:

"Meteoroloji Genel Müdürlüğü muhtemelen yarından itibaren uyarılara başlayacaktır. Vatandaşlarımız Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nü internet sayfasından ve mobil uygulamasından takip edebilirler. Öncelikle Aydın, Muğla, İzmir'in güney ve Trakya'nın batı kesiminde çarşamba günü sıkıntı var. Ankara için bir haftalık periyotta ciddi bir kar yağışı yok. Ankara'da sıcaklıklar mevsim normalleri civarında geçecek. Gece şartlar biraz düşebilir.

Ankara'da yağışlar kuvvetli değil. Gece ve sabah saatlerinde sis, pus hadiseleri görürüz diye düşünüyorum. Yeni gelecek bu sistemin cuma gününden itibaren soğuk hava beslenmesi ile beraber hafta sonu belki Ankara'nın yüksek kesimlerine kar yağışı ihtimali olabilir" (DHA)