Sicili kabarık, CHP’li aday adayı 'usulsüzlük iddiasıyla' tutuklandı

Sicili kabarık, CHP’li aday adayı 'usulsüzlük iddiasıyla' tutuklandı
CHP’den Tuzla Belediye Başkanlığı’na aday olan Cemil Ekşi, çocuklara dağıtmak üzere kırtasiye malzemesi alımında usulsüzlük iddiasıyla yargılandığı davada 8 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

İstanbul’un Tuzla ilçesi Orhanlı beldesi eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi, çocuklara dağıtmak üzere yapılan kırtasiye malzemesi alımında usulsüzlük iddiasıyla yargılandığı davada 8 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Ekşi, CHP’den Tuzla Belediye Başkanlığı’na yeniden adaylığını açıklamıştı.

'Zamanlama manidar'

Cemil Ekşi konuya ilişkin yaptığı açıklamada, adaylık sürecini başlatmasının ardından cezaevine gireceğini söyleyerek “Aklıselim herkes, benim bu suçu işlemeyeceğime zaten kanaat getirecektir. Şahsıma verilen bahse konu hüküm; hakkaniyete ve vicdani kanaatlere aykırıdır. Elbet ki; şahsıma verilen böylesine bir karar sebepsiz değildir. Hele ki; Tuzla’da yapılan seçim anketlerinde ve söylemlerde ismimin yüksek seslerle söylenmesi, toplumun sesine kayıtsız kalmamak için yaptığım Tuzla Belediye Başkanlığı aday adaylığı müracaatı, yıllardır açıklanması beklenen dosyanın akıbetini hızlandırmış olabilir. Manidar olduğunu düşündüğüm husus şu ki; zamanlama” diye konuştu.

Ekşi’nin yazılı açıklaması ise şöyle:

“Kıymetli Yol Arkadaşlarım, Değerli Dostlarım,

İstanbul’da kazanılacak her bir oyun Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri için kritik öneme sahip olduğu bir noktada, iki dönem Orhanlı Belediye Başkanlığı yapan bir kardeşiniz olarak dostlarımızın bizleri göreve çağırmasıyla, önümüzdeki 2024 yerel seçimlerinde Tuzla Belediye Başkanlığı görevine aday adaylığımızı açıkladık.

Ancak uzun yıllardan beri süregelen hakkımızda açılmış bir dosyanın adaylık başvurumuzun hemen ardından karara bağlandığını öğrenmiş bulunmaktayız.

Dosyanın içeriğini bilen veya bilebilecek konumda olan herkes, şahsımın bu suçu işlemeyeceğine zaten kanaat getirecektir. Kaldı ki; dosyanın soruşturma aşaması da dahil olmak üzere; şahsıma sunulan hiç bir etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmadım. İşlemediğimiz bir suçu kabul edip inzivaya çekilmek yerine, sonuna kadar hukuki mücadelemizi sürdürdük.

Geçmişten gelen ve tüm itirazlarımıza rağmen suçsuzluğumuzu ispatlayamadığımız bir dava dosyası dolayısıyla kısa bir süreliğine aranızda bulunamayacağım. Bugüne kadar doğru olduğuna inandığını savunan, doğrularının arkasında durduğu gibi yanlışlarının da arkasında duracak yürekliliğe sahip bir kardeşiniz, adaleti savunan bir yoldaşınız, her kesimden insanı kucaklayan bir dostunuz, geçmişte olduğu gibi bugün de devletimizin bekası için siyasi adımlar atmakta çekimser davranmayan bir başkanınız olarak; Medrese-i Yusufiye’de sabır sınavından geçeceğiz.

Bilinmesini isterim ki verilen karar her ne olursa olsun; yargı organlarımız ne karar verirlerse versinler, bizlere düşen her zaman devletimiz ve milletimizin yanında olmak, adaleti savunmak ve inancımızı hiç kaybetmemektedir.

En çok üzüldüğümüz ise sizlerle bir arada olamamak, dostlarımıza hasret kalmaktır.

Elbet bir gün tekrar görüşeceğiz.

Sabır ve selametle kalın.”

Ne olmuştu?

İstanbul’un Tuzla ilçesi Orhanlı beldesi eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi ile ve beraberinde tutuklanan 7 kişi, Mayıs 2012’de sahte faturalarla kırtasiye alımı yapılmış gibi göstererek, Orhanlı Belediyesini yaklaşık 2 milyon lira zarara uğrattığı iddiasıyla tutuklanarak cezaevine gönderilmiş, ancak ilk duruşmada tahliye edilmişti.

Sicili kabarık

Evrensel'de yer alan habere göre Orhanlı Eski Belediye Başkanı Cemil Ekşi, Orhanlı Belediye Başkanlığı döneminde hakkında çıkan pek çok yolsuzluk haberiyle gündeme gelmiş, ardından müfettişler tarafından incelenmiş ve mahkeme kararıyla iki kez görevden alınmıştı.

'Darp, tehdit ve hakaret'ten 4 yıl hapis cezası almıştı

2011 yılında Orhanlı beldesinde Cemil Ekşi döneminde Anadolu Eco Park fabrikası arazisi içinde toprağa gömülmüş zehirli variller bulunmuştu. Ayrıca Cemil Ekşi beraberindeki yaklaşık 30 kişiyle ‘zehirli variller ve Tuzla’daki arıtmayla ilgili imza toplayan DSP standını basmış, İlçe Başkanı Halil Özen ile eşini ve oğlunu darp etmişti.

Cemil Ekşi ile CHP 1. Bölge Milletvekili adayı ve Kartal Belediyesi Başkan Danışmanı Hasan Uzunyayla, gazeteci Halil Özen ile ailesine "darp, tehdit ve hakaret" ettiği gerekçesiyle 4 yıl 7'şer ay hapis cezasına çarptırıldı.

(Kısa Dalga)

Gündem