Silvan’ın biber gazıyla bir başka imtihanı: İlçeye polisin biber gazı çöktü

Silvan’ın biber gazıyla bir başka imtihanı: İlçeye polisin biber gazı çöktü
Diyarbakır’ın Silvan ilçesi, biber gazından bu kez farklı bir nedenle, farklı bir şekilde etkilendi. Polis, tarihi geçmiş gaz kapsüllerini imha ederken rüzgar tersten esti ve tüm ilçe gazdan etkilendi.

Toplumsal olaylar sırasında kullanılan biber gazına, polisin o an kullandığı kadarıyla tanık olan Diyarbakır Silvanlılar bu kez gazdan başka türlü etkilendi. Polis, tarihi geçmiş biber gazı kapsüllerini açık alanda imha ederken rüzgar tersten esince gaz ilçe merkezine yayıldı. Gözü yaşarıp, boğazı yananlar, kendilerini kapalı alanlara attı.

Amida Haber’den İhsan Yılmaz’ın haberine göre; Silvan Emniyet Müdürlüğü tarihi geçmiş gaz bombaları imha etme kararı aldı. Ekipler dün yüzlerce gaz bombasını alarak Silvan-Batman yolu üzerindeki çöplüğe götürdü. Geniş güvenlik önlemleri altında gaz bombaları ilçeden 6 kilometre uzaklıktaki alanda imha edildi. İmha edilen gaz bombalarının etkisi rüzgarın da etkisiyle yaklaşık yüz bin nüfuslu ilçeyi etkisi altına aldı. Gaz bombasının etkisiyle gözleri yaşaran ve ne olduğunu anlamaya çalışan vatandaşlar kapalı alanlara kaçtı.

“Olay çıktığını düşündük”

İlçede yaşayan vatandaşlardan Necip Güzel, “Dün sabah iş yerime gittim. Bir süre sonra gözlerim yanmaya başladı. Ne olduğunu anlamadım. Başta olay çıktığını düşündük. Daha sonra öğrendik ki, emniyet tarihi geçmiş gaz bombalarını imha etmiş. Rüzgar vardı. Kötü etkilendik” dedi.

Ramazan Boğa adlı vatandaş ise, “Mahallede otururken boğazım yanmaya başladı. Ne olduğunu anlamadım. Çarşıya gittim aynı koku orada da vardı. Sonra öğrendik ki tarihi geçmiş gaz bombaları imha edilmiş” diye konuştu.

Gündem