Sitelerde aidat sorunu, zam dönemi geliyor: Yönetim ve sakinler mahkemelik oldu

Sitelerde aidat sorunu, zam dönemi geliyor: Yönetim ve sakinler mahkemelik oldu
Son yıllarda ev sahipleri ve kiracılar için büyük gider kalemlerinden biri haline gelen aidatlar çok yüksek artışlar göstermişti. İstanbul’da bazı ilçelerde aidat ödemeleri kiralarla yarışır hale gelmişti. 2024 yaklaşırken, site yönetimleri de yeni aidatları belirleyecek. Daha şimdiden mahkemelik olan siteler olmaya başladı.

Yılbaşı itibarıyla sitelerde yeni aidat zamları belli olacak. Geçtiğimiz yıllarda bazı sitelerin yaptığı fahiş zamlar gündeme oturmuştu.

Yönetimleri rant kapısı haline getiren bazı fırsatçıların yüksek faturalar çıkararak zimmetlerine para geçirdikleri ortaya çıkmıştı. Hatta mafya tarzı yöntemlerle büyük site yönetimlerini ele geçirme girişimlerinin adli vakalara dönüştüğü görülmüştü.

Türkiye gazetesinden Kaan Zenginli’nin haberine göre, fahiş aidat zamlarıyla ilgili tüketici derneklerine şikayetler gelmeye başladı.

İstanbul Güneşli’de yer alan bir sitenin yönetimi şimdiden yeni yıl zammı ile ilgili attığı mailde "yüzde 110 zam yapılacağını" belirtti. Site sakinleri de konuyu mahkemeye taşıdı.

5 soruda aidat zam süreci

Site aidatları neye göre belirleniyor?

Site aidatları; enflasyon, maliyet ve malzeme fiyatlarındaki artış; enerji maliyetleri, asgari ücret ve diğer işçilik ücretlerindeki yükselişe göre belirlenir.

Zamları kimler belirliyor?

Aidat zamları seçilen site yönetimi ve kat maliklerinin katıldığı genel kurullar ile belirlenmektedir.

Aidatlar kira ücretini geçebilir mi?

Aidat limitlerinde eğer dairede malik kendisi oturuyorsa üst sınır yoktur. Sadece kiracı ödediği kira bedelinin üstündeki aidatı ödemekle yükümlü değildir.

Yüksek zamlara itiraz edilebilir mi?

Genel kurulda 'ret oyu’ veren kat maliki zam oranını mahkemeye taşıyabilir. Ancak kiracıların 'yüksek zam’ sebebiyle süreci mahkemeye taşıması karşılık bulmamaktadır.

Aidat ödenmezse ne olur?

Önemli bir gerekçe sunulması durumunda yönetim kararı ile kat maliki ya da kiracıya süre tanınacağı gibi, bir ay ödenmese dahi icra takibine konu edilebilir. (Kısa Dalga)

Gündem