Sokağa çıkma kısıtlamasında Van'da 'dur' ihtarına uymayan 20 yaşındaki genç vurularak yaralandı

Sokağa çıkma kısıtlamasında Van'da 'dur' ihtarına uymayan 20 yaşındaki genç vurularak yaralandı
Van'ın Erçek bölgesinde Mehmet Ali Nametoğlulları adlı gencin 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle askerlerin açtığı ateş sonucu yaralandığı belirtildi.

Van’ın İpekyolu ve Özalp ilçeleri arasında bulunan Erçek bölgesinde 20 yaşındaki Mehmet Ali Nametoğulları’nın 'dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle askerlerin açtığı ateşle sırtından yaralandığı iddia edildi. Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altında alınan Nametoğulları’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

İleri Haber’in haberine göre, gencin babası İskender Nametoğulları, olaya ilişkin şunları söyledi:

“Oğlum hasta olan ablasını almak için kente gidiyor. Giderken askeriyeyi görüyor ve o nedenle araçla yeniden dönüyor. Askeriyenin takip ettiğini görünce bir köyün içerisine giriyor. Takip devam edince kendisi de araçtan iniyor. Ellerini kaldırıyor. Önden ve arkadan ateş ediyorlar. Arkadan bir kurşun isabet ediyor. Sonrasında yaralı halde askerlerce alınarak hastaneye kaldırılıyor” dedi.

Araçtan inip ellerini havaya kaldırdıktan sonra askerin ateş açması sonucu sırtından vurulduğu öne sürülen Nametoğulları, Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kaldırıldı.

Endişelendiği için durmamış

Konuya ilişkin açıklamada bulunan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan ise, araç sigortası olmadığı ve sokağı çıkma yasağı nedeniyle endişelenip dur ihtarına uymayan Nametoğulları'nın askerlerin ateş açması sonucunda yaralandığını söyledi.

Güvenlik güçleri tarafından ateş etmek yerine farklı yöntemlere başvurulması gerektiğinin altını çizen Orhan, “Güvenlik güçleri cezasızlık nedeniyle rahatlıkla ateş edebiliyor. Geçen yıl 13 kişi bu nedenle yaşamını kaybederken 30 kişi de yaralandı. Güvenlik güçleri hakkında ise gerekli işlemler yapılmadı” diye konuştu.

“Yaşanılanlar ülkede insanların yaşam hakkının olmadığının bir göstergesi” diyen Orhan, “Umuyoruz ki yetkililer bu olayların üzerinde gerçekten yasal ve hukuki tüm süreçleri işletir gerekli yaptırımlar yapılır ve bu keyfiyet son bulur” ifadelerini kullandı.

Gündem