TİP, Murat Kurum ve Anagold hakkında suç duyurusunda bulundu

TİP, Murat Kurum ve Anagold hakkında suç duyurusunda bulundu
TİP, İliç'te siyanürlü liçin çöktüğü ve 9 işçinin toprak altında kaldığı faciaya ilişkin suç duyurusunda bulunarak, dönemin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile Anagold yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu. Kamu davası açılmasını talep etti.

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Erzincan İliç'te, 13 Şubat'ta tonlarca siyanürlü liçin çöktüğü ve 9 işçinin göçük altında kaldığı Çöpler Altın Madeni'ndeki faciayla ilgili dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve madeni işleten Anagold Madencilik hakkında suç duyurusunda bulundu.

TİP, Kurum da dahil faciada sorumluluğu bulunan çok sayıda şirket ve kamu yetkilisi hakkında kamu davası açılması talebiyle verilen suç duyurusunda bulundu.

"Açıkça bilinebilir bir durum olmasına rağmen faaliyet durdurulmamıştır"

Suç duyurusunda şu ifadeler yer aldı:

"13.02.2024 tarihinde gerçekleşen işbu facia nedeniyle toprak altında kalan 9 işçi henüz kesin şekilde bilinmemekle birlikte hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır. İnsan hayatı dışında ilgili bölge doğası telafisi imkansız zarara uğramıştır. İzah edildiği üzere bu facianın yaşanacak olması yetkililer için açıkça bilinebilir bir durum olup buna rağmen maden işletmesinin faaliyeti durdurulmamış, gerekli işlemler ve önlemler gerçekleştirilmemiştir. Sorumlular nedeniyle bugün halen 9 işçi toprak altından sağ veya ölü şekilde çıkarılmamıştır.

Kurum için 'görevi kötü kullanma' suçlaması

Yukarıda izah edilen tüm nedenlerle, facianın meydana geldiği madeni işleten Anagold Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. yönetici ve yetkililerinin, yine tüm risklere rağmen görevini kötüye kullanarak ve izin ruhsat süreçlerini devam ettirerek onaylayan önceki dönem ve mevcut Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve Bakanlık yetkilileri, Erzincan Valisi ve Valilik yetkililerinin, ÇŞİB Erzincan İl Müdürü ve Müdürlük yetkililerinin, projeye ilişkin ÇED, izin ve denetim süreçlerini yürüten önceki dönem ve mevcut Erzincan Valisi ve sorumlu valilik yetkililerinin, Projeye ilişkin ÇED Olumlu kararı veren eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve bu süreci yürüten diğer sorumlu yetkililerin tespit edilerek, birden fazla işçinin hayatını kaybetmiş ve yaralanmış olması sebebiyle TCK 81 ve TCK 86 Maddeleri uyarınca, siyanür nedeniyle çevrenin kirletilmesi sebebiyle TCK Madde 181 uyarınca, bahsi geçen kamu görevlerinin görevlerini kötüye kullanması sebebiyle TCK 257 Maddesi uyarınca haklarında soruşturma başlatılmasını ve cezalandırılmalarının sağlanması için haklarında kamu davası açılmasını talep ederiz.” (Kısa Dalga)

Gündem