Trabzon Havaalanı'nda kıyı erozyonu tehlikesi

Trabzon Havaalanı'nda kıyı erozyonu tehlikesi

Kaptan pilot Ender Bayraktar, "Piste mesafesi 40 metre olan deniz yönündeki çukura düştük. Esasında bu mesafenin 90 metre olması gerekir. Bunda Devlet Hava Meydanları işletmesinin kusuru vardır" demişti.

5 yıl önce uçak kazasının yaşandığı Trabzon Havaalanının kıyısı erozyona uğruyor. Uçak kazalarının yeniden yaşanabileceği uyarısında bulunan Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, "Kıyıya istinat duvarları çekilerek önlem alınmalı" dedi.

Ankara- Trabzon seferini yapan, Pegasus Havayolları'na ait, PC 8622 sefer sayılı, "Zeynep" isimli Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı, 13 Ocak 2018'de, Trabzon Havalimanı'na iniş yaparken, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. İniş takımları balçığa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabildi.

Trabzon Havaalanı'nda kıyı erozyonu tehlikesi

Uçaktaki 162 yolcu ve 6 kişilik mürettebat, ekiplerin müdahalesi ile tahliye edildi.

Hurdaya ayrılan, 500 ve 350 tonluk vinçlerle 100 kişilik ekibin 20 saat süren çalışmasıyla bulunduğu yerden çıkarılan uçak, teknik incelemeleri sonrası restorana dönüştürüldü.

Trabzon Havaalanı'nda kıyı erozyonu tehlikesi

Kazayla ilgili Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında kaptan pilot Ender Bayraktar (67) ve yardımcı pilot İrfan Yavuz (51) hakkında "Taksirle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan Trabzon 7'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı.

Soruşturmada ifade veren pilot Ender Bayraktar'ın, "Piste mesafesi 40 metre olan deniz yönündeki çukura düştük. Esasında bu mesafenin 90 metre olması gerekir. Bunda Devlet Hava Meydanları işletmesinin kusuru vardır" dedi.

Bayraktar'ın ifadesi Trabzon Havalimanı'nda kıyı erozyonu tehlikesini yeniden gündeme getirdi.

"Havaalanının bulunduğu yer erozyona uğruyor"

Jeoloji Mühendisi Prof. Dr. Osman Bektaş, Karadeniz kıyısına paralel uzanan Trabzon Havalimanı pistinin, deniz dalgalarıyla aşınarak kıyı erozyonuna uğradığını belirtip, önlem alınmasını önerdi.

Trabzon Havaalanı'nda kıyı erozyonu tehlikesi

Prof. Dr. Bektaş, şöyle konuştu:

"Sürekli olarak deniz dalgalarının tahribatı ile havaalanının bulunduğu yer erozyona uğruyor. Dolayısıyla havaalanı sürekli geriye doğru çekiliyor. Bu da daralmasına sebebiyet veriyor. Kıyı erozyonunun önlenmesi lazım. Yani çevredeki yapılar gibi pist de koruma altına alınmalı. 2018'deki kazada uçak, en dar, yani dalgaların en fazla aşındırmış olduğu yerden pistten çıktı; bu bir ikazdı. Yağışlı havalarda bu tür olaylar tekrarlanabilir. O yüzden önlem alınması gerekir."

"İstinat duvarı yapılmalı"

Davada kaptan pilotun iddialarını değerlendiren Prof. Dr. Bektaş, "Kaptan pilot diyor ki; eğer o pistte güvenlik alanı 90 metre olsaydı bu tür kazalar olmazdı. Bu ne anlama geliyor? Pistin olması gerekenden biraz daha geniş olması lazım. Bunun için de oraya istinat duvarları çekilecek ve kıyı erozyonunu önleyici mühendislik yapıları yapılmalı. Bu, uçakların güvenliği açısından son derece önemli. Aslında en ideali nedir? Trabzon Havalimanı'nın uluslararası standartlara uygun bir şekilde olmasıdır. Umarım ileriki yıllarda yapılacak olan çalışmalarla bu gerçekleşir" ifadelerini kullandı. (DHA)