TÜİK’in anketine katılmayan muhtara 2 bin 977 lira para cezası

TÜİK’in anketine katılmayan muhtara 2 bin 977 lira para cezası

Denizli’nin Merkezefendi ilçesindeki Altıntop Mahallesi muhtarı Tülay Sücüllü, TÜİK’ten gelen anket telefonlarında sorulan soruların yanıtlanmamasının cezasının 2 bin 977 TL olduğunu duyurdu.

Denizli’nin Merkezefendi ilçesindeki Altıntop Mahallesi muhtarı Tülay Sücüllü, TÜİK’in telefon üzerinden yaptığı araştırmalarla ilgili yaşadıklarını anlattı.

Sücüllü, şunları söyledi:

“Şimdi TÜİK'in numarası ALO 124'müş. Ancak önceki gün bana sıfır beş yüz grubundan bir telefon geldi. Benim de o an yanımda çok mahalleli vardı ve yoğun bir saatimdi. Ben telefonu açtığımda 'istatistik yapacağız, TÜİK’ dediler. Fakat özel numara olduğunu görünce, 'arkadaşlar şu an çok yoğunum ama ilk soruyu öğreneyim' dedim. 'Evde yalnız mısınız sorusu' gelince 'yok ben yapamayacağım’ dedim. Siz nereden biliyorsunuz insanların yalnız olup olmadığını diye düşündüm. Bunun üzerine şüphelendim ama hemen de kapatmak istemedim. Emniyetten yapılan özel durumunuzu bildirmeyin uyarısı aklıma geldi. Tedbirli davrandım fakat açık kapı da bıraktım, gerçekten belki TÜİK olabilir diye. 'Beni yarın 9:30- 10:00 gibi arayın' dedim. Daha sonra bana böyle bir resmi tebligat geldi.”

Kendisine gelen tebligatla işin ciddiyetini fark ettiğini vurgulayan Sücüllü, "Ben şimdi bunu vatandaşa açıklamak durumundayım. ‘5029 sayılı TÜİK Kanunu’nun 54’üncü maddesi uyarınca istenilen bilginin belirlenen zamanda eksiksiz ve doğru bir biçimde verilmemesi.’ Vatandaş bunu bilemez ki. Ben muhtarım biliyorum ve vatandaşa da böyle bir durum yaşandığında bunun vatandaşa 3 bin liraya mal olacak bir cezaya tabi olacağını söylüyorum. TÜİK aradığında lütfen 8-10 soruluk anketi cevaplayın. Ama TÜİK olduğundan eminseniz. Bunun kötü ellerce kullanılmayacağının tahminini ben yapamam ki. Elimizde resmi belgemiz var. TÜİK görevlisi geldi getirdi. Açık kapı bırakmamış olsaydım, 3 bin lira ceza alabilme ihtimalim yüzde 100’dü” dedi. (ANKA)