Tüm emekliler 5000 TL ikramiye alacak iddiası

Tüm emekliler 5000 TL ikramiye alacak iddiası
Emeklilere 5 bin liralık ikramiye verilmesi uygulamasında çalışan emekliler kapsam dışında bırakılmıştı. İkramiye alamayan çalışan emeklilerin yoğun tepkisi olmuştu. AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kapsamı genişletin talimatı verdiği öne sürüldü.

Milyonlarca emekli 5000 TL ikramiye aldı. Bazı emekli gruplarının kapsam dışında bırakıldığı 5 bin TL'lik ek emekli ikramiyesinde kapsam genişliyor. Gazete Pencere yazarı Nuray Babacan, AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikramiyenin tüm emeklileri kapsaması için talimat verdiğini yazdı.

Babacan'ın yazısı şu şekilde:

Hükümetin, enflasyon altında ezilen emeklilere yapılacak zammı ötelemek için bulduğu ikramiye formülü ayağına dolandı. Maliyeti düşürmek için çalışan emeklileri ikramiye dışında bırakan hükümete, çalışmak zorunda kalan emeklilerden büyük itiraz geldi. Önce kapsam dışında kalan çiftçileri, ardından muhtarları ikramiye kapsamına almak için çalışma başladı. Ancak tepkiler dinmeyince konunun götürüldüğü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tüm emeklileri kapsama alacak bir çalışma yapılması talimatını verdi

Edinilen bilgiye göre, çalışmayan emeklilere verilen 5 bin liralık ikramiyeye yönelik tepkiler sürünce emekli çiftçilerin ikramiye kapsamına alınması kararlaştırıldı. Ancak, emekli çiftçilerin dışında belediye meclisi, il genel meclislerinin emekli üyeleri ve emekli muhtarların da ikramiyeden yararlanamadığı ortaya çıktı. Muhtarlar, belediye ve il genel meclisi üyelerinin sadece aylık 400 lira huzur hakkı aldıkları, bu nedenle çalışan muamelesi görüp ikramiye dışında tutuldukları görüldü.

Erdoğan’la görüşme

Ek düzenleme yapmak için çalışmalar sürerken AKP yöneticileri diğer çalışan emeklilerin kapsam dışında kalmasının yerel seçim öncesi sıkıntı yaratacağı ve ihtiyacı olduğu için çalışmak zorunda kalan emeklilerin tepkisinin arttığını ifade ettiler. Bu konu Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a götürüldü. Parti yöneticilerinin görüşmede, “İstisnalar bize sıkıntı çıkartıyor. Emeklilere verdiğimiz ikramiye değil, istisnalar tartışılıyor. Olumlu bir şey yapalım dedik, sürekli olumsuzluk konuşuluyor. Şimdi belli kesimin ikramiye almasını sağlarsak bu kez dışında kalanlardan büyük tepki alacağız. Bir düzenleme yapıp çalışan emekliler dahil tüm emeklilerin ikramiyeden yararlanmasını sağlayalım” önerisini dile getirdiler.

Sıcak baktı, inceleniyor

Erdoğan’ın bu öneriye sıcak baktığı ve maliyet hesabı çıkartılmasını istediği öğrenildi. Cumhurbaşkanının, Hazine ve Maliye Bakanı ile Çalışma Bakanından konunun yeniden değerlendirilmesi, kapsam dışında kalanların ikramiye alabilmesi için çalışma yapılmasını istediği dile getirildi. Kısa sürede tamamlanması istenilen çalışmadan olumlu sonuç çıkarsa tüm emeklilere ayrım yapılmadan ikramiye verilmesi yönünde bir düzenleme önümüzdeki günlerde Meclis Başkanlığı’na sunulacak torba yasa teklifi içine konulacak. (Kısa Dalga)

Gündem