Tüm Emekliler Sendikası'na kapatma davasına tepki: İdare bu sevdadan vazgeçmeli

Tüm Emekliler Sendikası'na kapatma davasına tepki: İdare bu sevdadan vazgeçmeli

Tüm Emekliler Sendikası Eskişehir Şube Başkan Yardımcısı İlhami Yücel, Ankara Valiliği tarafından Tüm Emekliler Sendikası’nın kapatılması için açılan davaya tepki gösterdi. Yücel, "Emeklilerin sendika kurması biriktirdiğimiz emeğin geri dönüşünün, bizlerin insana yakışır yaşam sürdürmesini sağlaması içindir" dedi.

Anakara Valiliği tarafından Tüm Emekliler Sendikasına açılan kapatma davasının ikinci duruşması 8 Haziran’da Ankara 4. İş Mahkemesi’nde yapılacak. Kapatma davasıyla ilgili basın açıklaması yapan Tüm Emekliler Sendikası Eskişehir Şube Başkan Yardımcısı İlhami Yücel, şunları söyledi:

"Emeklilerin sendika kurması biriktirdiğimiz emeğin geri dönüşünün, bizlerin insana yakışır yaşam sürdürmesini sağlaması içindir.

Türkiye’nin imzacısı olduğu uluslararası sözleşmeler; herkesin sendika kurabileceğine hükmetmektedir. Yine anayasamızın 90. maddesinde iç hukukun uluslararası sözleşmelerle çelişmesi durumunda, uluslararası sözleşmeler esas alınır denmektedir.

İç hukukta bir düzenleme yapılmamışsa, sorun bizim değil, sorun yasa koyucularındır. Haklar yasadan önce geleceğin bütün hukuk çevrelerinin üzerinde mutabık kaldığı bir gerçektir. Bu nedenle; ilgili iş mahkemesinin Tüm Emekliler Sendikası’nı kapatması bize göre hukukla bağdaşmayacaktır. Zaten idarenin kapatma davası siyasi bir tercih olup, demokrasiyle ve hukukla ilgisi yoktur. Hatırlatmak istiyoruz; emeklilerin sendikal örgütlenmesi engellenemez. İdare bu sevdadan vazgeçmelidir.

Mahkemenin de uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış sendika hakkımızı gözeteceğini umuyor, demokratik ve vicdani bir kararla sendikamızın kapatılması davasını reddetmesini bekliyoruz." (ANKA)