Tunç Soyer'e Vahdettin soruşturması: 'Osmanlı Devleti yöneticilerini hedef gösterme'

Tunç Soyer'e Vahdettin soruşturması:  'Osmanlı Devleti yöneticilerini hedef gösterme'
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in İzmir'in işgalden kurtarılması kutlamalarında yaptığı konuşma soruşturma konusu oldu. İçişleri Bakanlığı'nın, Soyer'in 100. yıl kutlamalarında yaptığı konuşmada Osmanlı Devleti'ne ve son padişah Vahdettin’e hakaret ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattığı öğrenildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir’in işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kapsamında düzenlenen kutlamalarda Mustafa Kemal Atatürk'ten alıntılar da yaptığı bir konuşma yaptı.

Tunç Soyer'in, Atatürk’ün Nutuk’taki sözlerinden alıntılayarak yaptığı konuşma sonrasında konuşması ‘Osmanlı’ya ve ecdada hakaret’ iddialarıyla suçlandı.

Sözcü'den İsmail Saymaz'ın haberine göre; İçişleri Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Soyer'e o konuşması nedeniyle soruşturma açtı.

İki müfettiş görevlendiren Bakanlık, Osmanlı’yı ve yöneticilerini hedef gösterdiği, kişinin hatırasına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediğini iddia etti.

Atatürk'ün Nutkundan alıntıya hakaret değerlendirmesi

Soyer, konuşmasında; “100 yıl önceydi. Bu toprakları yönetenler, gaflet, dalâlet ve hatta hıyanet içindeydi. Sadece, saraylarındaki saltanatı korumak için bütün bir milleti ateşe attılar. İnsanlık onurumuzu, bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar. Teslim oldular. Ve bir sabah emperyalist ülkeler kirli emelleriyle güzelim şehrimizi işgal etti” ifadelerini kullanmıştı.

İz Gazete, Mülkiye müfettişliğinin raporuna ulaştı. Raporda, "bağımsızlık tutkumuzu ve yaşam hakkımızı ayaklar altına aldılar ve teslim oldular" sözleri hakaret olarak değerlendirildi.

Soyer’e konuşması sonrası yöneltilen eleştirilere aydınlar ve İzmirliler destek açıklamıştı. Aralarında Zülfü Livaneli, Ataol Behramoğlu, Bedri Baykam, Müjdat Gezen, Fazıl Say, Levent Üzümcü, Orhan Aydın gibi pek çok yazar, sanatçı ve aydının bulunduğu 38 kişi de Soyer’e destek bildirisi imzalamıştı. (Kısa Dalga)

Gündem