Türkan Elçi'den ‘linç kültürü’ne tepki: Toplumun bazı kesimlerinin şiddet dilinden arınmaya ihtiyacı var

Türkan Elçi'den ‘linç kültürü’ne tepki: Toplumun bazı kesimlerinin şiddet dilinden arınmaya ihtiyacı var

Türkan Elçi, "Linç kültürü yıllarca süregelen şiddet kültürünün tezahürüdür. Linç etmek yerine eleştiriyi yerinde ve dozunda yapabilmek için; letafet, nezaket, görgü edep gibi insanı insan yapan özelliklere, belli bir entelektüel ve mental düzeye sahip olmayı gerektirir" dedi.

CHP'ye katılan ve rozetini dün Kemal Kılıçdaroğlu’nun taktığı Türkan Elçi, kendisine gelen tepkilere sert tepki gösterdi.

Eşi eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, medyada maruz kaldığı linç sonucu 28 Kasım 2015’de Diyarbakır Dört Ayaklı Minare’de basın açıklaması yaparken öldürülmüştü.

CHP’ye katılmasının ardından gelen tepkilere yanıt verirken, linç kültürüne dikkat çeken Türkan Elçi, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Linç kültürü yıllarca süregelen şiddet kültürünün tezahürüdür. Linç etmek yerine eleştiriyi yerinde ve dozunda yapabilmek için; letafet, nezaket, görgü edep gibi insanı insan yapan özelliklere, belli bir entelektüel ve mental düzeye sahip olmayı, adabı muaşeret kurallarını da bilmeyi gerektirir aynı zamanda. Toplumun bazı kesimlerinin şiddet dilinden arınmaya, kişilik haklarına saygı duymayı öğrenmeye ihtiyacı var." (Kısa Dalga)