Türkiye'de suç oranı en düşük il Adıyaman oldu

Türkiye'de suç oranı en düşük il Adıyaman oldu
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), cezaevine girenlerin ikametgah adresleri üzerinden suç oranı en düşük illeri belirledi. Adıyaman, Şırnak, Bitlis, Siirt, Bayburt ilk beşte yer alıyor. 10 il arasında sadece iki büyükşehir var.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), belirli aralıklarla ikametgah ve suç türüne göre cezaevine giren hükümlülerle ilgili verileri paylaşıyor.

TÜİK'in 2012 ve 2020 yılları arasını kapsayan "Daimi İkametgah ve Suç Türüne Göre Ceza İnfaz Kurumuna Giren Hükümlüler" raporu açıklandı.

T24’de yer alan habere göre, işlenen suç türlerine göre sıralama yapıldı. Buna göre, suç türleri “öldürme, yaralama, cinsel suçlar, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, hakaret, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, uyuşturucu, sahtecilik, kötü muamele, zimmet, rüşvete, kaçakçılık, trafik suçları, orman suçları, ateşli silahlar ve bıçaklar ile ilgili suçlar, icra iflas kanununa muhalefet, askeri ceza kanununa muhalefet, tehdit, mala zarar verme, görevi yaptırmamak için direnme, ailenin korunması tedbirine aykırılık, diğer suçlar, bilinmeyen” olarak sıralandı.

Suç oranı en düşük 10 il şöyle oldu:

Adıyaman suç oranı: Yüz binde 156

Şırnak suç oranı: Yüz binde 159

Bitlis suç oranı: Yüz binde 175

Siirt suç oranı: Yüz binde 175

Bayburt suç oranı: Yüz binde 186

Muş suç oranı: Yüz binde 188

Erzincan suç oranı: Yüz binde 191

Hakkari suç oranı: Yüz binde 192

Mardin suç oranı: Yüz binde 194

Erzurum suç oranı: Yüz binde 196 (Kısa Dalga)