Türkiye'nin yarısı için fırtına uyarısı: 41 il için turuncu kod

Türkiye'nin yarısı için fırtına uyarısı: 41 il için turuncu kod
AFAD, pazar günü için 41 şehre turuncu, 31 şehre sarı meteorolojik kodlu uyarı yaptı. Ağaç devrilmeleri ve kazalar için dikkatli olunması çağrısında bulundu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre, 19 Kasım Pazar günü, Türkiye genelinde kuvvetli sağanak yağış ve fırtına beklendiği ifade edildi.

Meteorolojik uyarıda turuncu kodla yer alan şehirler:

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Batman, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Isparta, İstanbul, Mersin, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kayseri, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Niğde, Rize, Sakarya, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Şırnak, Yalova ve Zonguldak

Sarı kategoride uyarı yapılan iller ise şöyle:

Aksaray, Ankara, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bitlis, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Siirt, Uşak ve Yozgat.

AFAD'ın sosyal medya hesaplarında yapılan açıklamada, "Uyarı verilen illerimizde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapılmıştır. Sarı ve turuncu meteorolojik uyarı verilen illerde ekiplerimiz teyakkuz halinde olup; gelen ihbarlara süratle müdahale edilmektedir. Vatandaşlarımızın sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olmasını önemle hatırlatıyoruz" uyarısında bulunuldu. (Kısa Dalga)