Yargıda rüşvet skandalına bir yenisi daha eklendi: Avukat, dosyayı 'çözmek' için 1,5 milyon istedi

Yargıda rüşvet skandalına bir yenisi daha eklendi: Avukat, dosyayı 'çözmek' için 1,5 milyon istedi
Yargıda bir rüşvet olayı daha ortaya çıktı. Bir avukatın kendisine ulaşan bir yurttaşın dosyasını çözmek için 1,5 milyon lira rüşvet istediği tespit edildi.

Halk TV'den Fırat Fıstık'ın haberine göre Ferhat Parıltı, 2,5 yıldır uyuşturucu ticareti suçundan cezaevinde.

Ferhat Parıltı'nın kuzeni olan Hacı Aydın uyuşturucu hap ve kokainle yakalandı ama kullanmak için aldığını söyledi. Ferhat Parıltı ise Aydın’ı yakalandığı gün birçok kez aradığı için ve araba Ferhat Parıltı’nın eşi Neslihan Parıltı’ya ait olduğu için davaya dahil edildi.

15 yıl hapis cezası

Ferhat Parıltı ve Hacı Aydın, uyuşturucu madde ticareti yapmaktan 15 yıl hapis cezasına çarptırıldılar ve rüşvet bu aşamada ortaya çıktı.

Dosyanın olumlu sonuçlanması için en az 1.5 milyon lira para

Neslihan Parıltı eşinin durumu için bir avukata başvurdu. Avukat 75 bin liralık avukatlık ücreti olduğunu söylerken, dosyanın olumlu sonuçlanması için 1,5 - 2 milyon lira daha para istediği iddia edildi.

Ses kayırları dosyada: 'Bu illegal bir durum'

Avukat D.E. ile Neslihan Parıltı arasında ses kayıtlarına da geçen konuşma şöyle gerçekleşti:

"N.P: 75 bin lira avukatlık ücreti diye söylüyorum…

Avukat D.E.: Diğer durumu söylersiniz belki kendisi yapmak istemez…

N.P.: Onu nasıl söyleyeyim?

Avukat D.E.: İleteceğiniz kişiye aynen aktarın. 1,5 milyon lira civarı söyleyin, dolar kurunda sürekli artış oluyor ya, bunlar dolar bazlı alıyorlar. Daha önce yaptığımızda dolar bazlı almışlardı.

Avukat D.E.: Bu illegal bir durum onu söyleyeyim. Bu dosyanın olumlu sonuçlanmasına etki edebilecek bir durum. Belki biz bir sonuç alacağız. Bu sadece eli güçlendirecek bir durum. 2 milyona kadar gidebilecek, ucu açık bir süreç.

O da en başından birilerine yedire yedire gittiği için 1-2 aylık silsilede sürer. Siz ona dersiniz ki ayrıca illegal yönden de dosyanın olumlu sonuçlanması için görüştük, birkaç bağlantı bulduk, bu durumlarda da 2 milyon gibi bir rakam söylendi bize.”

Suç duyurusu

Parıltı, söz konusu şikâyet üzerine Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Rüşvet iddiası başsavcının önünde. (Kısa Dalga)