Yargıtay, Adnan Oktar'a cezaları onadı: Kaç yaşında tahliye olabilir?

Yargıtay, Adnan Oktar'a cezaları onadı: Kaç yaşında tahliye olabilir?
Yargıtay, Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü davasında verilen cezaları onadı. 8 bin 658 yıl hapis cezası alan Adnan Oktar, 92 yaşına geldiğinde tahliye olabilir.

Kısa Dalga - Yargıtay 1.Ceza Dairesi Ceza Dairesi Adnan Oktar hakkında verilen 8 bin 658 yıl hapis cezasını ve Adnan Oktar Silahlı Suç Örgütü kapsamında verilen cezaları onadı.

Gerekçeli kararda Oktar hakkında verilen 8 bin 658 yıl hapis cezası dahil örgüt üyeleri hakkında verilen hükümler kesinleşmiş oldu.

Kaç yaşında tahliye olabilir?

Adnan Oktar hakkında her ne kadar 8 bin 658 yıl hapis cezası verilmişse de, yürürlükteki infaz kanununa göre, Adnan Oktar’ın toplam olarak yatacağı sürelerin miktarı 30 yılı geçemez.

18 Temmuz 2018'de tutuklanan Oktar, eğer bir af düzenlemesi olmazsa 24 yıl daha cezaevinde kalacak. 68 yaşında olan Adnan Oktar'ın tahliyesi 92 yaşına geldiğinde gündeme gelecek.

151846151-adnan-oktar.webp
Adnan Oktar'ın cezaevindeki fotoğrafları

Davanın geçmişi

Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik davada verilen kararın istinaf tarafından usulden bozulmasının ardından 72'si tutuklu 215 sanığın yeniden yargılandığı dava 16 Kasım 2022'de karara bağlanmıştı.

Mahkeme, sanık Adnan Oktar'ı "örgüt yöneticiliği", "cinsel istismar", "eğitim hakkının engellenmesi", "eziyet", "kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" ve "kişisel verilerin kaydedilmesi" suçlarından toplamda 891 yıl hapisle cezalandırmıştı.

Heyet ayrıca Oktar'ı yönetici konumunda bulunduğu için diğer sanıkların suçlarından da sorumlu tuttu. Oktar, diğer sanıkların cezalarıyla birlikte toplamda 8 bin 658 yıl hapse mahkum edilmişti. (Haber Merkezi)

Gündem