Yargıtay kızına tecavüz eden erkeğin, 'rıza' savunmasını kabul etti

Yargıtay kızına tecavüz eden erkeğin, 'rıza' savunmasını kabul etti

Dört yıl boyunca kızını taciz eden baba 30 yıl hapisle cezalandırıldı. Yüksek mahkeme hapis kararını, baba ve kızın birlikte çekilmiş ‘samimi’ fotoğrafına ve babanın ‘Zorla olmadı’ iddiasına dayandırarak bozdu. Sanık tahliye oldu.

Mersin’de yaşayan 56 yaşındaki bir erkek, öz kızına dört yıl boyunca tecavüz ettiği iddiasıyla tutuklandı. Cumhuriyet'ten Abidin Yağmur'un haberine göre olay 2019'da savcılığa yapılan bir ihbarla ortaya çıktı. M.T. adlı erkek, kızı M.T’ye 2014 ile 2019 arasında defalarca tecavüz etmişte, kadın 2015’te babası M.T’den bir çocuk dünyaya getirmişti.

Dava kapsamında ifade veren mağdur M.T., ilk tecavüzün 2014’te gerçekleştiğini ve babasının kendisini tehdit ettiğini söyledi.

Sanık M.T., söz konusu iddiaları reddederken kızı M.T. ile çektirdiği fotoğrafı, mahkemeye delil olarak sundu. Bu fotoğrafın lehinde yorumlanmasını talep etti ancak Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık erkekle mağdur kadının baba-kız ilişkisi dolayısıyla aynı evde yaşadığını, mağdurun gebelik sırasında çekilmiş fotoğrafta gülümsüyor olmasının cinsel saldırı ve tehdit suçunun olmadığı anlamına gelmeyeceğini, mağdurun sanıkla aynı evde yaşamak zorunda olmasından dolayı bu tür fotoğraf çekimlerine sesini çıkaramıyor olabileceğini vurguladı.

Mahkeme, bir genç kadının öz babasıyla kendi isteğiyle cinsel ilişkiye girmesinin hayatın olağan akışına ve fıtrata uygun olmadığına, sanık erkek M.T’nin zor ve tehdit kullanarak cinsel saldırı suçunu işlendiğinin mağdur ve tanık beyanlarıyla ortaya çıktığına dayanarak M.T. hakkında cezaya hükmetti. Sanık avukatı karara Adana Bölge İstinaf Mahkemesi’nde itiraz etti ancak bölge mahkemesi itirazı esastan reddetti.

Bunun üzerine dava dosyası Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 9. Ceza Dairesi, sanık erkek M.T’ye verilen cezanın yerinde olmadığına hükmetti ve sanığın tahliyesine karar verdi. Yargıtay kararını, sanık M.T’nin “Kızımla rızaen cinsel ilişkiye girdik” savunmasına ve “Bunu destekler mahiyette, tarafların samimi şekilde çekildikleri fotoğraflara” dayandırdı.

HABERİN TAMAMI