Yavuz Ağıralioğlu yeni bir parti kuruyor: Yerel seçimden sonra kuruluşu ihtiyaç haline gelir

Yavuz Ağıralioğlu yeni bir parti kuruyor: Yerel seçimden sonra kuruluşu ihtiyaç haline gelir
Eski İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, “Hiçbir taassup ve siyasi parantezin bu liyakat alanını kapatmasına engel olmayacak yeni siyasi bir merkez inşa etmeliyiz. Önce bir siyasi merkez, sonra yeni bir siyasi partiye döner. Yerel seçimden sonra partinin kuruluşu ihtiyaç haline gelir” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkarak, seçimlerden önce İYİ Parti’den istifa eden eski milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, yeni bir partinin sinyalini verdi.

Ağıralioğlu, tarih olarak ise yerel seçimler sonrasına işaret etti. Kuracağı partinin sağ ya da solda durmayacağını belirten Ağıralioğlu, Cumhur ya da Millet ittifaklarına da yakın olmayacağını kaydetti.

“Önce bir siyasi merkez, sonra yeni bir siyasi parti”

Sözcü Gazetesi yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Ağıralioğlu, yerel seçim sonrası Türkiye'nin, ikinci yüzyıla yeni bir siyasi dil ve sorumlulukla başlaması gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Yetişmiş nice evladı var memleketin. Hiçbir taassup ve siyasi parantezin bu liyakat alanını kapatmasına engel olmayacak yeni siyasi bir merkez inşa etmeliyiz. Önce bir siyasi merkez, sonra yeni bir siyasi partiye döner. Yerel seçimden sonra partinin kuruluşu ihtiyaç haline gelir.”

“Bugünkü siyasete ilgisizlik yeni bir arayış doğuracak”

2028 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçiminin 2002 seçimlerini andıracağını öngören Ağıralioğlu, “İktidara bu kadar gücün varken memleketi niçin ayağa kaldıramadın diye kızgınlık, muhalefete bu kadar problem varken memleketi neden alamadın kırgınlığı var. Bu ikisinin önce seçmende hayal kırıklığı, sonra siyasete karşı ilgisizlik ve yeni bir arayış doğuracağını düşünüyorum. Türk Milleti şemsiyesi altında Alevinin Sunninin, dindarın laikin, modernin gelenekselin buluşacağına, bu tasniflerin biteceğine inanıyorum. Devleti ve milletine bağlı herkesin liyakat kaybediyorsa güçlü yarınlar için hizalanacağı yeni bir siyasi şuur alanını inşa edeceğiz” diye konuştu.

Partinin ismini henüz belirlemediklerini ifade eden Ağıralioğlu, “Kimseyi ideolojik olarak dürtmeyen, hamaset girdabındaki tartışmalara sürüklemeyen, memleket için gelecek inşa edebilen kabiliyete nezaket edecek bir isim” bulacaklarını belirtti.

İttifaklara yakın durmayacak

Ağıralioğlu, kuracağı partinin sağ ya da solda durmayacağını, Cumhur ya da Millet ittifaklarına yakın olmayacağını anlatarak, “Yeni bir merkez inşa edeceğiz. Siyaset merkezinin sağı solu yok. Eski siyasetin parsellenmiş alanının ve ideoloji devrinin bittiğine inanıyorum” dedi.

“Liyakatli şöhretsizler”

Ağıralioğlu, “Kadronuzda kimler olacak?” sorusuna ise “Siyasetin şimdiye kadar yetiştirdiği bütün kıymetli ve şöhretli adamlar memleketi bugüne getirdi. Bugünden sonra yetişmiş, nitelikli, hangi işi yapıyorsa onun en iyilerinin memleket hizmetine sunulacağı liyakatli şöhretsizler teklif edeceğim” yanıtını verdi. (Kısa Dalga)