Gazeteci Sedat Ergin, Türkiye’nin AİHM sicilini yazdı: Türkiye ihlal birincisi

Gazeteci Sedat Ergin, Türkiye’nin AİHM sicilini yazdı: Türkiye ihlal birincisi
Hürriyet yazarı Sedat Ergin, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ‘nin 1987’den 2020 yılı sonuna dek daire ve büyük daire düzeyinde Türkiye hakkında 3 bin 742 karar verdiğini ve bunların içinde 3 bin 309’unda en az bir ihlal çıktığını yazdı. Bu süre zarfında en çok ihlal, adil yargılanma hakkından verildi.

Sedat Ergin,  Hürriyet’te “Türkiye’nin 2020’de AİHM’deki ihlal sicili” kaleme aldığı yazıda her yıl Ocak ayının son haftasında AİHM merkezinde düzenlenen basın toplantısında yapılan durum değerlendirmesini  analiz etti. . Ergin, Türkiye'nin 2020 yılında AİHM'deki  siciline ilişkin olarak, "Türkiye genel toplamda ihlal birincisi" yorumunu yaptı. 

Yüzde 88.4’ü ihlal

Ergin, şunları yazdı:

“Mahkemenin faaliyete geçip kararlarını vermeye başladığı 1959 yılından bu yana çıkan kararların toplamını ve bunların ülkelere göre dağılımını gösteriyor. Türkiye bu toplamda ihlaller açısından birinciliğini yine korumuştur. Türkiye’nin bireysel başvuru hakkını 1987 yılında tanıdığını dikkate alırsak, bu toplam 34 yıl içinde tahakkuk etmiştir. Tabloya göre, 1987’den 2020 yılı sonuna dek daire ve büyük daire düzeyinde Türkiye hakkında 3 bin 742 karar verilmiştir ve bunların içinde 3 bin 309’unda en az bir ihlal çıkmıştır. Bir başka anlatımla, Türkiye ile ilgili kararların yüzde 88.4’ünde ihlalle karşılaşıyoruz.

Adil yargılanma hakkı

"Burada çarpıcı olan bir sonuç, bu süre zarfında Türkiye hakkında en çok ihlalin (953 ihlal) 6’ncı maddedeki “Adil yargılanma hakkı”ndan verilmiş olmasıdır. Ayrıca, davaların uzun sürmesinden verilen 608 ek ihlale de yine bu madde çerçevesinde hükmedilmiştir. Bir diğer büyük kümeyi 787 ihlal ile “Özgürlük ve güvenlik hakkı” başlığı, yani tutuklulukla ilgili 5’inci madde altında görüyoruz. “Mülkiyet hakkı” da 688 ihlalle bir başka kabarık grubu oluşturuyor. “İfade özgürlüğü”nden verilen ihlallerinin toplamı ise 387’dir.”

Spano’nun Demirtaş mesajı

Ergin, AİHM kararlarının Türkiye’de uygulanması  sorununa da değindiği yazısında “Tabii, bir de mahkemeden çıkan bu kararların uygulanması meselesi var. Zaten AİHM Başkanı Spano, geçen çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında kararların uygulanması çağrısında da bulunuyor. Spano, ‘Büyük Daire’nin verdiği kararlar kesindir ve uygulanma zorunluluğu vardır. Sözleşme’nin 46’ncı maddesi çok açık. Her üye devlet, mahkeme kararını uygulamak zorundadır’  derken, bu mesajın Selahattin Demirtaş kararıyla ilgili olarak Türkiye’ye gittiği konusunda şüphe yok” yorumunu yaptı.

Gündem