Yemeklere gelen zamma tepki gösteren öğrencilere soruşturma açıldı

Yemeklere gelen zamma tepki gösteren öğrencilere soruşturma açıldı
Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yemeklere gelen yüzde 200’lük zammı protesto eden 13 öğrenciye soruşturma açıldı.

BirGün’den Berkay Sağol'un haberine göre İzmir’de Dokuz Eylül Üniversitesi’nde yemeklere yapılan zamma tepki gösteren 13 üniversite öğrencisine soruşturma açıldı. Öğrencilere gönderilen yazıda ise 5 Ekim 2023 tarihinde Tınaztepe Yerleşkesi içerisinde bulunan yemekhanede, öğrencilerin yemek zamlarını protesto etmek amacıyla yüksek sesle ve bağırarak yemek yiyen öğrencilerle beraber masaya vurarak çatal kaşıkları tabaklara vurma eyleminin toplu eylem kapsamında değerlendirildiği ve bu sebeple soruşturma açıldığı bildirildi.

'Yaptığımız eylemler çok meşru ve yasaldı'

Soruşturma açılan bir Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencisi yaptığı açıklamada, soruşturmanın keyfi olarak açıldığını ancak sonucunun ne olacağını bilmediklerini belirtti. Öğrenci şunları söyledi:

“Eylemlerimizin dördüncü gününde arkadaşlarımız yemekhanenin için gözaltına alındı. Yaptığımız eylemler çok meşru ve yasaldı. Bunu okul yönetimi de biliyor ancak eylemleri engellemek ve diğer öğrencilerin protestoya katılmasını engellemek istediler. Biz soruşturmanın amacının fişleme olduğunu ve keyfi olduğunu düşünüyoruz. Hiçbir eyleme katılmayan sadece yanımızda duran bir arkadaşımıza bile soruşturma açıldığını öğrendik.”

(Kısa Dalga)