Yerel seçimlerde bir sandıkta 350 seçmen oy kullanacak

Yerel seçimlerde bir sandıkta 350 seçmen oy kullanacak
YKS, 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde bir sandık bölgesindeki seçmen sayısını 350 olarak belirledi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararına göre, seçimlerde kullanılacak her türlü seçim malzemesinin ihtiyaç miktarlarının hesaplanarak ilçe seçim kurullarına gönderilmesi işlemleri için bir sandık bölgesinin kaç seçmeni kapsayacağı tespit edildi.

YSK, seçmenler en az iki seçim türü için bir sandıkta oy kullanacaklarından, tasarruf ilkelerini göz önüne alarak, bir sandık bölgesindeki seçmen sayısının 350 olarak belirlenmesine karar verdi.

Seçim takvimi 1 Ocak'ta başlıyor

31 Mart Yerel Seçimlerine ilişkin seçim takviminin başlangıç günü 1 Ocak 2024 Pazartesi. YSK 2 Ocak'ta İSE seçime katılabilecek siyasi partileri ilan edecek. 27 Ocak 2024'te de siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yeri belirlenecek.

Aday listelerini teslim etmek için son tarih 20 Şubat

7 Şubat'ta seçmen kütükleri kesinleşecek ve seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıkların belirlenmesi başlayacak, bu süreç 11 Şubat'ta tamamlanacak. Siyasi partiler aday listelerini 20 Şubat Salı günü saat 17.00'ye kadar teslim edecek. (Kısa Dalga)

Gündem