Yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi soruşturması: Başsavcılık 11 yılda önlem almayan kamu görevlileri için harekete geçti

Yıkılan İskenderun Devlet Hastanesi soruşturması: Başsavcılık 11 yılda önlem almayan kamu görevlileri için harekete geçti

2012 yılında “depreme dayanıksız” raporu verilen, buna rağmen yıkılmayan ve depremde onlarca kişinin hayatını kaybettiği İskenderun Devlet Hastanesi’nin zemin numunelerinde çakıllı kum, yeraltı suyu ve zemin sıvılaşmasına rastlandı. Babası ve kardeşini yıkılan binada kaybeden Bircan Şanlı, 11 yıl boyunca önlem almayan sorumlular hakkında, “kasten öldürme” suçlamasıyla şikâyetçi oldu.

İskenderun Devlet Hastanesi’nin 1968’de hizmete açılan A Blok binası, 2012'de “depreme dayanıksız” bulundu. O dönem hazırlanan 46 sayfalık teknik raporun sonuç bölümü, hastanenin resmi internet sitesine de konuldu. Sitede, “Doğu Akdeniz Bölgesinin Öncü Hastanesi” sloganıyla paylaşılan tanıtım sunumunun son sayfasında, “2012 yılında hastanemiz A bloğunda yapılan ‘Deprem Dayanıklılık Test’ raporu olumsuz gelmiştir” denildi.

Depreme dayanıksız bulunan A Blok, 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremde yıkıldı. 80’den fazla kişi hayatını kaybetti.

T24’den Sibel Yükler’in haberine göre, İskenderun Cumhuriyet Başsavcılığı Deprem Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, savcı eşliğindeki bilirkişi heyeti, 18 Şubat’ta hastane enkazına giderek inceleme yaptı.

Bilirkişi heyeti tarafından hazırlanan keşif ve ön inceleme raporunda, yıkılan A Blok'ta 14 karot ve 40 adet demir örneği ile altı adet zemin numunesi incelendi.

Dere ve çay malzemesi kullanıldı, kolonlarda demir çapı düşürüldü

Rapora göre, bodrum katta nervürsüz demirler bulunurken, enkaz halinde bulunan üst katlara ait kolonlarda ise demir çapının düşürüldüğü tespit edildi. Bilirkişi raporunda, yıkılan binanın kolon ve kirişlerinde dere ve çay malzemesi kullanıldığı belirlenerek, “Kolon, kiriş ve tabliyelerde kullanılan dere, çay malzemesi ve 2,5 cm ebatlarından büyük agregalar gözlenmiştir” denildi.

Bodrum kat üzerindeki enkaz alanında güçlü kiriş zayıf kolon tespit edilen raporda, bodrum kat üzerinde yumuşak kat oluşumu olabileceği ihtimaline de yer verildi.

Zeminde çakıllı kum, yeraltı suyu ve sıvılaşmaya rastlandı

Binanın ön bahçesinde açılan iki adet araştırma çukurundan alınan numunelerde ise çakıllı kum, bitkisel toprak tabakası ve yeraltı suyuna rastladı. Zemindeki ilk gözlemlerde sıvılaşma potansiyeli olabileceğine kanaat getiren bilirkişi heyeti, kesin değerlendirmenin laboratuvardaki incelemenin ardından belirlenebileceğini belirtti.

Binanın proje dosyasında zemin etüt raporu bulunamadığını da belirten bilirkişi heyeti, soruşturma binasının bulunduğu inceleme alanının alüvyon birimlerden oluştuğunu kaydetti.

Emniyete talimat yazıldı, “depreme dayanıksız” raporu istendi

18 Şubat’ta hazırlanan bilirkişi keşif ve ön inceleme raporu soruşturma dosyasına girdi. Soruşturma kapsamında 4 Mart'ta Hatay İl Emniyet Müdürlüğü’ne talimat yazan başsavcılık, İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilci Yardımcısı Levent Çeliktürk’ün 2012 tarihli tarihinde bilirkişi olarak hazırladığı, “Deprem Dayanıklılık Testi”ni de istedi.

Sorumlu kamu görevlileri tespit edilecek

“Depreme dayanıksız” raporunun talep edildiği soruşturma kapsamında, İskenderun İlçe Kaymakamı, İlçe Sağlık Müdürü, İskenderun Devlet Hastanesi İdari ve Mali İşler Müdürü başta olmak üzere denetim ve tedbir almakla sorumlu kamu görevlileri ve hastane yöneticilerinin kimlik ve iletişim bilgileri de talep edildi.

Müteahhit A.Ö. ile şantiye şefi fenni mesul S.T.’nin de şüpheli olarak ifadesinin alınacağı soruşturma kapsamında, kolon kesme, kaçak kat çıkma gibi işlemlerin yapılıp yapılmadığının da araştırılması istendi.

Kısmi felçli babaya oğlu refakat ediyordu

Soruşturma kapsamında 6 Şubat’ta yıkılan binada hayatını kaybedenlerin yakınları da dosyaya vekalet sunmaya başladı. Enkaz altında kalarak hayatını kaybeden kısmi felçli 76 yaşındaki Raif Şanlı ile ona refaket eden 46 yaşındaki oğlu Özcan Şanlı’nın yakınları da savcılığa gitti.

“Kasten öldürme” suçundan suç duyurusu

Avukatı Şahap Arpacı eşliğinde 16 Şubat’ta savcılığa suç duyurusunda bulunan Bircan Şanlı, müteahhit ve şantiye şefi fenni mesul ile “depreme dayanıksız” raporuna rağmen 11 yıl boyunca önlem almayan yetkililer hakkında, “kasten öldürme” suçlamasıyla şikâyetçi oldu. (Kısa Dalga)