Youtuber anne ve babalara soruşturma açıldı, hesaplar inceleniyor

Youtuber anne ve babalara soruşturma açıldı, hesaplar inceleniyor

Çocuklarının günlük yaşantılarını, aktivitelerini sosyal medyadan yayınlayarak çocuk üzerinden para kazanan anne-babaların hesapları takibe alındı.

Sosyal medyada birçok anne, baba çocuklarının günlük yaşamlarını, büyüme süreçlerini, oyunlarını paylaşarak, bunlar üzerinden para kazanıyor.

Özellikle YouTube kanallarında bu videolar yaygın olarak kullanılıyor. Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre çocuk hakları alanında çalışan avukat Şahin Antakyalıoğlu konuyu CİMER’e şikâyet etti.

Antakyalıoğlu, şikâyet dilekçesinde, söz konusu hesap sahiplerinin çocuklarını istismar ettiklerini, çocuklar üzerinden para kazandıklarını belirtti. Avukat, şikâyet dilekçesinde “Çocuklar, çocuk ticareti mağduru haline getirilmiştir. Anne ve baba, aile bireylerine kötü muamele suçunu ve aile hukukundan kaynaklanan yükümlüğünün ihlali suçunu işlemektedirler. Bu ve benzeri hesapların kapatılmasını anne, baba hakkında adli soruşturma başlatılmasını ve çocuk hakkında Çocuk Koruma Kanunu kapsamında işlem yapılmasını talep ediyorum” dedi.

CİMER de şikâyeti, gereğinin yapılması için Çocuk Şube Müdürlüğü’ne bildirdi. Çocuk Polisi de dilekçeyi “sosyal medya / internet üzerine paylaşım yapan şahıs/ şahısların bilgilerinin araştırılması” için Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne gönderdi.

HABERİN TAMAMI