Zeydan Karalar, Kurultay günü yaşananları anlattı: 'Kılıçdaroğlu çekilmeyi kabul etmişti...'

Zeydan Karalar, Kurultay günü yaşananları anlattı: 'Kılıçdaroğlu çekilmeyi kabul etmişti...'
Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, CHP'nin 38. Olağan Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu'nun çekilme kararı aldığını ve sonrasında yaşananları anlattı.

CHP 38. Olağan Kurultayı'nın ilk turunda yapılan oylamada Özgür Özel’in gerisinde kalan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çekileceği yönünde ortaya atılan iddialara dair Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar açıklamalarda bulundu.

'Sonuçlar açıklandığında salondaydım'

Karalar, TV100'ün programlarından olan Gürkan Hacır ile Taksim Meydanı'nda Kemal Kılıçdaroğlu’nun ikinci tur oylaması başlamadan adaylıktan çekilme kararı aldığını açıkladı. Karalar sonrasında yaşananları şöyle anlattı:

"Konuşmalarda iki tarafta konuşmaları keser bir tavır izliyordu. Bir tarafta Özgür Bey'i övenler diğer tarafta Kemal Bey'i övenler. Bir ara bir grup Özgür Bey'in konuşmasını engellemeye çalışıyorlardı. Özgür Özel 'Zeydan Abi bunları sustur' dedi. Ben çıktım 'bunlar bizim arkadaşlarımız değil, iki tarafı da susturmak lazım' dedim. Ben de arkadaşlardan rica edip susturdum. Sonuçlar açıklandığında ben salondaydım."

'Genel başkanın artık çekilmesi gerekiyor'

"Onursal Adıgüzel gelip 'Sen bizim abimizsin, genel başkanın artık çekilmesi gerekiyor, bu işi çözebilirsin' dedi. Daha sonra Vahap Seçer beni arayıp 'başkan buluşup konuşalım, genel başkanın bu şartlarda çekilmesi daha doğru' dedi. Alper, ben, Engin, Vahap buluşup konuştuk. Genel başkanın çekilmesinde mutabık kaldık. Engin arayıp 'efendim durum bu, çekilmeniz daha doğru olur' dedi."

'Kılıçdaroğlu çekilmeyi kabul etti'

"Kılıçdaroğlu çekilmeyi kabul etti. Divan başkanı olarak Ekrem Bey'i aradık. Ekrem Bey de o ara yoğun olduğu için gelemedi. Biz de seçim başlamasın istiyoruz. Ekrem Bey geldi seçimin başladığını duyduk. O zaman nasıl olur diyerek başka odada görüştük.Ekrem Bey, Özgür Bey'i de çağırdı konuştuk. 'Ancak kişinin kendi yazılı beyanı ile çekilme olur' denildi. Genel Başkan 'geliyorum o zaman' dedi."

'Kılıçdaroğlu'nu alıp sürüklediler içeri'

"Biz Kılıçdaroğlu'nu beklerken İmamoğlu karşılamaya gitti. Geldiğinde bizim olduğumuz odaya gelmedi bu bağırılan çağırılan odaya gitti. Biz de odaya girdik sonra geri çıktık. Kılıçdaroğlu'nun niyeti çekilmekti. Özgür Bey ile konuşup 'bu iş artık böyle olmalı' diyecekti. Sadece İmam Bakır Üküş değil başka vekillerde konuştu. Kılıçdaroğlu'nu alıp sürüklediler içeri. Ama o arada oylama başlamış, yüzde 70'i bitmişti. Genel başkanın çekileceği bütün salona yayılmıştı." (Kısa Dalga)