Bakan Varank, Meclis'e Togg ile geldi, tur attı

Bakan Varank, Meclis'e Togg ile geldi, tur attı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) yerli otomobil Togg ile geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığın bütçe görüşmelerine, yerli otomobil Togg ile geldi.

Bakan Varank'a AKP Grup Başkanı İsmet Yılmaz ile MHP Grup Başkan Vekili Erkan Akçay eşlik etti. Bakan Varank, kendi kullandığı Togg ile Meclis'te tur attı.

Varank, "Türkiye'nin 60 yıllık heyecanı, hayali gerçeğe dönüşmüş. Biz Togg'dan rica ettik bütün izinlerimizi aldık. Geçici plakası dahil test aracı olduğu için bugün Meclis'imize Togg ile geldik. 60 yıl önce Devrim otomobilinin hikayesi, Meclis'in önünde son bulmuştu. Birileri öyle milli projeyi hazmedememişti. Biz de bugün Toog'u tekrar Meclis'e getirdik. Bu gururu vatandaşlarımız görsün istedik" ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, muhalefet partilerinin sözlerini hatırlatarak, "Plan Bütçe Komisyonu'nda muhalefet, bana laf attı. "Niye Togg'la gelmediniz" demişlerdi. Ben de onların tavsiyelerine uydum, Togg'u buraya getirdim" diye konuştu.

'Onay alındığında satılabilir hale gelecek'

Varank, Togg'un satışına ilişkin, "Bu test araçlarından bir tanesi. 29 Ekim'de seri üretim bandından araçlar inmeye başladı. Şu anda üretilen araçların hepsi tip onayı almak için üretilen araçlar. Bu da onlardan bir tanesi. Test aracı ama seri üretim bandından çıkan test aracı. Çünkü seri üretim bandından çıkmayan araçlarda tip onayı alma şansınız yok. O testler tamamlandığında tip onayı alındığında artık bu araçlar satılabilir hale gelecek. O testler devam ediyor. Şubat ayında nasıl bir satış stratejisi uygulayacağını şirket ilan edecek. Mart ayında da inşallah bu araçlar satışa başlayacak. Onun için bunun bir numarası yok. Bu bir test aracı" açıklamasında bulundu.

Varank, Togg'un makam aracı olarak kullanımına ilişkin, "Bakanlıklar bunu kullanmak için sıraya girer diye düşünüyorum. Çünkü çok güzel bir araç. İçine bindik. Size bir güven hissi veriyor. Aynı zamanda geniş bir araç. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak "Türkiye'de üretilen bir araca binmem gerekir diye düşünüyorum" dedim ve Bakan olduğum ilk aylardan itibaren Türkiye'de üretilen bir Toyota Corolla hibrit araca biniyorum. Sakarya'da üretiliyor. İnşallah bu araçlar çıktığında ben de bakan arkadaşlarımızda bu aracı kullanmak istiyoruz. Zaten bakanlarımız bizi sıkıştırıyor, "ne zaman araç gelecek de biz Togg'a bineceğiz" diye" dedi.

Varank, Togg'un fiyatına ilişkin, "Fiyatı rakipleriyle rekabet eder" ifadesini kullandı.

(DHA)