"Bedeller Ödeyerek Desteklediğim İmamoğlu'na Sesleniyorum"

İstanbul Büyükada’da, İETT’nin “Azmanbüs” adlı minibüsleri getirmesine karşı başlayan protestolar hız kesmeden devam ediyor.

Kısa Dalga- Adalar halkı, Adalar Sivil İnisiyatifi’nin çağrısıyla toplanarak adada hayata geçirilmek istenen minibüs kararına karşı İETT' ye tepkilerini dile getirmek için Büyükada Saat Meydanı'nda toplandı. Ünlü yazar Ahmet Ümit' te protesto eylemlerine katıldı.

Ahmet Ümit, İmamoğlu'na seslendi

Ahmet Ümit, basın açıklamasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na da çağrıda bulundu. Ümit, 'Buradan bedeller ödeyerek desteklediğim İmamoğlu'na sesleniyorum; bundan vazgeçin, yapmayın!' diyerek karara olan tepkisini dile getirdi.

'Minibüsler olamaz, bu bir cinayettir'

Yazar Ahmet Ümit açıklamasında, “O kadar önemli bir konu ki ben de yazdığım romanı bırakıp geldim. Adalar tüm insanlığın ortak kültür mirasıdır. Burası tüm İstanbulluların, tüm Türkiye'nin. Biz buraya insanlar gelmesin demiyoruz. Biz elitist değiliz. Biz doğa severiz. Biz tarih severiz. Biz dünyada biricik olan bu adayı korumak istiyoruz. Burası sit alanı burada bu minibüsler olmaz. Bu cinayettir,” ifadelerini kullandı.

"Halka rağmen belediyecilik yapamazsınız"

Ümit, konuşmasının devamında, “Halka rağmen, halkın katılımı olmadan belediyecilik yapamazsınız. O yüzden kararlarınızı halkla alın. İBB lütfen verdiğiniz sözü yerine getirin,” diyerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne çağrıda bulundu.

Adalar halkının doğayı ve tarihi koruma çabasını destekleyen Ahmet Ümit, kararların halka danışılarak alınması gerektiğini vurgulayarak, “Her şeyin güzel olması için kararların doğru olması lazım. Alınan kararların güzelliklere yol açması lazım,” dedi.(Haber Merkezi)

Gündem