Kızılay Başkanı’ndan hükümete eleştiriler: Askeri konumlandırmazsanız yanlış yaparsınız’

Kızılay Başkanı’ndan hükümete eleştiriler: Askeri konumlandırmazsanız yanlış yaparsınız’

Kızılay Başkanı Kınık'tan eleştiriler: İtfaiyeciler, doktorlar, askerler. Askerler zaten olağanüstü durum için afet için yetiştirilmiş insanlardır. Siz afet operasyonunun içerisinde askeri konumlandırmazsanız, askeri kapasiteyi konumlandırmazsanız, yanlış yaparsınız.

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, CNN Türk yayınında afet yönetimini ve hükümetin depremin hemen ardından askeri sahaya indirmemesini eleştirdi.

Kınık şunları söyledi: "İtfaiyeciler, doktorlar, askerler. Askerler zaten olağanüstü durum için afet için yetiştirilmiş insanlardır. Siz afet operasyonunun içerisinde askeri konumlandırmazsanız, askeri kapasiteyi konumlandırmazsanız, yanlış yaparsınız.

Siz bir taraftan S4 seviyesinde uluslararası bir afet yardım çağrısında bulunuyorsunuz. Ama kendi içinizde sivil, asker işbirliği mekanizmanız maalesef geçmiş dönemlerde çökertildiği için bu mekanizmadan faydalanamıyorsunuz.

Bunların mevzuatı yeniden tanımlanmalı. Kesinlikle mevzuatın geliştirilmesi gerekiyor. Bakın, Türkiye Afet Müdahale Planında vatandaşın hiçbir görevi yok. Yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının afet müdahale planındaki geçtiği kavramsallık tek bir şekilde geçiyor: Afetzede.’’