Ayşegül Doğan: Şırnak, tek adam rejimine  itirazını sandıkta gösterdi

Ayşegül Doğan: Şırnak, tek adam rejimine itirazını sandıkta gösterdi

Mehveş Evin, YSP'den milletvekili olan Ayşegül Doğan’a seçime hangi koşullarda hazırlandığını, seçim gecesinde yaşanan zorlukları, Kılıçdaroğlu’na neden bu kadar yüksek oyun nasıl çıktığını ve Yeşil Sol Parti’nin oy kayıplarını sordu...

Gazeteci Ayşegül Doğan, 14 Mayıs seçimlerinde Yeşil Sol Parti’den aday gösterildi ve Şırnak milletvekili seçildi. Doğan’la birlikte Şırnak’tan üç YSP vekili Meclis’e girdi. Kısadalga için röportaj yaptığımızda henüz Kemal Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ arasında “protokol” imzalanmamış, YSP seçimdeki kararını açıklamamıştı.

Cizre’de doğup büyüyen Doğan’ın babası Orhan Doğan, 1991 yılında Sosyal demokrat Halkçı Parti (SHP) listesinden Şırnak Milletvekili seçilmişti.

14 Mayıs seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’na Kürt illerinden müthiş destek çıktı. Şırnak özelinde %75.51, Cizre’de rekor destek yüzde 83’ü bularak CHP’nin kalelerini bile geçti.

Ayşegül Doğan’a seçime hangi koşullarda hazırlandığını, seçim gecesinde yaşanan zorlukları, Kılıçdaroğlu’na neden bu kadar yüksek oyun nasıl çıktığını ve Yeşil Sol Parti’nin oy kayıplarını sordum.

“Seçimin sonuçlarını analiz ederken bütün umudunu, öfkesini sandığa taşımış insanlara reva gören muameleyi unutmamak gerekiyor” diyen Doğan, özellikle 2016’dan bu yana uygulanan “göçertme” politikasının nasıl sürdüğünü, seçim öncesinde bölgeye askeri yığınak yapıldığını vurguluyor.