1 Aralık'ta başlıyor, kış lastiği takmayana 1152 lira ceza

1 Aralık'ta başlıyor, kış lastiği takmayana 1152 lira ceza
1 Nisan 2023'e kadar devam edecek kış lastiği uygulaması ticari araçlar için zorunlu tutulurken, kış lastiği takmayan sürücülere 1152 lira para cezası kesilecek.

Türkiye genelinde kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık itibarıyla başlayacak. 1 Nisan 2023'e kadar devam edecek uygulama ticari araçlar için zorunlu tutulurken, kış lastiği takmayan sürücülere 1152 lira para cezası kesilecek. 2023 yılında Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yeniden değerleme oranı çerçevesinde ceza miktarı güncellenecek.

Kış lastiği nasıl olmalı?

Emniyet Genel Müdürlüğü, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde kış lastiği diş derinliğinin 4 milimetreden, kamyonet, minibüs ve otomobil türü araçlarda ise 1,6 milimetreden az olmaması gerektiği belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Hava sıcaklığının 7 santigrat derecenin altına düştüğü durumlarda kış lastiği tercih edilmelidir. Hava basıncı her 10 santigrat derecede 1-2 PSI veya 0,07 ila 0,14 bar düşmektedir. Aracın önerilen lastik basıncı bulunmalı ve iki haftada bir lastik basıncı kontrol edilmelidir."

Gündem