11 yaşındaki Yusuf Şah, zeka testinde Stephen Hawking'i geçti

11 yaşındaki Yusuf Şah, zeka testinde Stephen Hawking'i geçti
İngiltere'de yaşayan 11 yaşındaki Yusuf Şah, zeka testinden aldığı 162 puanla İngiliz fizikçi Stephen Hawking'i geçti.

İngiltere'nin Leeds kentinde yaşayan 11 yaşındaki Yusuf Şah, 18 yaş altı Mensa zeka testinde mümkün olan en yüksek puanı aldı ve tüm yaş gruplarının birincisi oldu.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Yusuf 162 puanla, 2018'de hayatını kaybeden ve bu testte 160 puan aldığı söylenen ünlü İngiliz fizikçi Stephen Hawking'i geride bıraktı.

ALBERT EINSTEIN'I DA GEÇMİŞ OLABİLİR

İngiliz Daily Mirror gazetesi Yusuf'un tüm zamanların en büyük dahilerden biri olarak kabul edilen ve bu teste resmen girmediği belirtilen Alman bilim insanı Albert Einstein'ı da geçmiş olabileceğini yazdı.

Başarısını ailesiyle bir yemekte kutlayan Yusuf, teste okul arkadaşlarının teşvikiyle girdiğini belirterek, "Sertifikam olmasına çok seviniyorum. Okuldaki herkes çok zeki olduğumu düşünüyor. Ben de bu testi yapanlar arasında ilk yüzde 2'lik dilimde olup olmadığımı görmek istedim" dedi.

Cambridge ya da Oxford Üniversitesi'nde matematik okumak istediğini anlatan Yusuf, boş zamanlarında sudoku ya da zeka küpü çözdüğünü söylüyor.

Yusuf'un annesi Sana Şah, tüm ailenin oğullarıyla gurur duyduğunu belirterek "Yusuf ailede Mensa testine giren ilk kişi. Test merkezindeki yetişkinlerden korkabilir diye düşündüm ama başardı. Fakat oğlumu testten sonra 'Baban hâlâ daha zeki' diye uyardım" diyor.

Yusuf'un babası İrfan Şah ise teste hazırlık sürecinin biraz zor olduğunu ama özel bir şey yapmadıklarını söyledi.

Aile, Yusuf'un sekiz yaşındaki kardeşinin de biraz büyüyünce Mensa testine gireceğini belirtiyor.

Dünya