15 ekonomist Merkez Bankası'nın faiz kararını tahmin etti

15 ekonomist Merkez Bankası'nın faiz kararını tahmin etti

Reuters'ın anketine katılan 15 ekonomist, artan enflasyona rağmen Merkez Bankası'nın faizi yüzde 14 seviyesinde sabit bırakacağını tahmin etti. Şenol Babuşçu'dan ise karamsar bir tahmin geldi.

Reuters anketine katılan 15 ekonomistin tamamı mayıs ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizlerin sabit bırakılacağı görüşünü savundu. Yıl sonu için tahmin veren toplam 8 katılımcıdan 2'si TCMB'nin yıl bitmeden faiz artırmak zorunda kalacağını öngörüyor. Ankete katılan ekonomistlerden biri politika faizinin yıl sonunda yüzde 15'e yükseleceğini tahmin ederken diğer bir katılımcı ise yüzde 20 seviyesine arttırılacağını öngördü.

Merkez Bankası, geçen yıl politika faizini eylül, ekim, kasım ve aralık aylarında 500 baz puan indirerek yüzde 19 seviyesinden yüzde 14 seviyesine çekmişti. Yılın ilk dört ayında faizde bir değişiklik yapılmamıştı.

ŞENOL BABUŞÇU: GEÇTİ BOR'UN PAZARI

Geçmişte faiz artırımının yapılması için defalarca uyarıda bulunan Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu ise Merkez Bankası kararı öncesi karamsar bir mesaj yayınladı. Babuşçu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Bu saatten sonra faiz artırsanızda çözüm değil… Geçti Bor’un pazarı sür eşeği Niğde’ye…" ifadesini kullandı.