2 yıl sonra ABD açıkladı: Gazeteci Kaşıkçı, Veliaht Prens'in onayıyla öldürüldü

2 yıl sonra ABD açıkladı: Gazeteci Kaşıkçı, Veliaht Prens'in onayıyla öldürüldü
ABD, Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili istihbarat raporunu kamuoyuna açıkladı. Raporda, "Suudi Arabistan Veliaht Prensi'nin, İstanbul, Türkiye'de gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın yakalanması veya öldürülmesine yönelik operasyonu onayladığını değerlendiriyoruz" denildi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı ile ilgili ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü ve Merkezi İstihbarat Servisi (CIA) tarafından hazırlanan ancak Donald Trump yönetimi tarafından kamuoyuna açıklanmayan "Kaşıkçı istihbarat değerlendirme raporu” paylaşıldı. Raporda, Kaşıkçı cinayetini onaylayan kişinin Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman olduğu belirtildi.

BBC News Türkçe’nin haberine göre, iki yıl önce hazırlanan ve kısmen üzeri karartılan raporda, bu değerlendirmenin "Muhammed Bin Salman'ın Suudi Arabistan'daki karar alma süreçleri üzerindeki kontrolü, önemli bir danışmanı ve korumalarının operasyona doğrudan katılması ve Veliaht Prens'in Kaşıkçı da dahil ülke dışındaki muhalifleri susturmak için şiddet içeren önlemler almasına dayandırıldığı" vurgulandı.

2019'da hazırlanan ancak eski ABD Başkanı Donald Trump'ın kamuoyuyla paylaşmadığı raporda Veliaht Prens'in 2017'den bu yana ülkenin güvenlik ve istihbarat kuruluşları üzerinde mutlak bir kontrolü olduğu ve Suudi yetkililerin bu tür bir operasyonu Veliaht Prens'in onayı olmadan gerçekleştirmesinin çok düşük bir ihtimal olduğu da kaydedildi.

Raporda Muhammed Bin Salman'ın büyük olasılıkla, yardımcılarının verilen görevleri yerine getirememeleri halinde, kovulacakları veya tutuklanacaklarını düşündükleri bir ortam yarattığı, bunun da yardımcılarının Veliaht Prens'in emirlerini sorgulamasının ya da onayı olmadan böyle hassas bir operasyona girişmelerinin mümkün olmadığını gösterdiği vurgulandı.

İstanbul'a giden 15 kişilik ekibin arasında, Suudi Medya İşleri Çalışmaları'nda (CSMARC) görev alan ya da bağlantılı isimler bulunduğu, suikast sırasında bu kuruma Saud el Kahtani'nin başkanlık ettiği, Veliaht Prens'in yakın danışmanı El Kahtani'nin de 2018 ortalarında açıkça, Muhammed bin Salman'ın onayı olmadan karar almadığını söylediği hatırlatıldı.

Dünya