2024 asgari ücret ne kadar olacak? Faiz kararı sonrası yeni asgari ücret tahmini

2024 asgari ücret ne kadar olacak? Faiz kararı sonrası yeni asgari ücret tahmini
TCMB'nin politika faizini son olarak 500 puan arttırmasıyla faizler yüzde 35'e yükseldi. Yüksek faizin enflasyona nasıl yansıyacağı ve bunun başta asgari ücret olmak üzere reel ücretlere yansıması 2024 yılı için şimdiden merak ediliyor.

Merkez Bankası'nın politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 35'e yükseltmesiyle enflasyona yansıması da merak ediliyor.

'2024 yılı asgari ücret ne kadar olacak?' sorusu da yanıtını bulmasına 2 aydan az bir süre kaldı. TCMB'nin yeni faiz kararının ardından yeni asgari ücret rakamı için tahminler de gelmeye başladı.

Üç kesime tek oran

2023 yılı için geçerli olan 11 bin 402 lira 32 kuruşluk net asgari ücretin artışında enflasyon oranları belirleyici olacak. Enflasyon ayrıca memur ve emeklilerin zammını da etkileyecek.

Milliyet'in haberine göre; memur, memur emeklisi, asgari ücret ve emeklilere yıl sonunda ortak bir rakamla yüzde 50 oranında zam bekleniyor.

'Refah payı' ayarı

Yeni yılda asgari ücret için de enflasyonun üzerinde bir artış öngörülüyor.

Yılın ikinci yarısında yüzde 42-43 civarında bir enflasyon beklentisinin üzerine 6-7 puanlık bir refah payı ilavesiyle yüzde 50 artış söz konusu.

2024 yılı asgari ücret tahmini açıklandı

Böylelikle yeni asgari ücret oranının 17 bin 100 TL civarında olması bekleniyor. (Kısa Dalga)

Ekonomi