203 milyon lira borcu olan AKP’li belediye, reklama yaklaşık 4 milyon lira harcamış

203 milyon lira borcu olan AKP’li belediye, reklama  yaklaşık 4 milyon lira harcamış
Sayıştay raporlarında 203 milyon TL borcu bulunan AKP'li Yıldırım Belediyesi'nin 3 milyon 936 bin TL değerinde haber ve reklam harcaması yaptığı tespit edildi.

Bursa’da AKP’li Yıldırım Belediyesi’ni inceleyen Sayıştay, belediyenin Cumhurbaşkanlığı Tasarruf Genelgesi hükümlerine uymadığını tespit etti.

Raporda; belediyenin yerel ve ulusal gazetelerde, televizyonlarda ve internet sitelerinde, mali durumu dikkate almadan, faaliyet ve hizmetlerinin tanıtılması amacıyla toplam 3 milyon 936 bin 805,50 lira tanıtım, haber ve reklam harcaması yaptığına dikkat çekildi.

Sözcü'den Halil Ataş'ın haberine göre, belediyenin yüklü kredi borcunun da olduğu görülen raporda şu ifadelere yer verildi:

Belediyenin yüklü kredi borcunun da olduğu görülen raporda şu ifadelere yer verildi:

“Bu harcamalar tasarruf genelgesinde belirtildiği gibi mevzuattan kaynaklanan zorunluluk gereği yapılan harcamalar olmadığı gibi bu harcamalar arasında kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olmayan harcamalar da bulunmaktadır.

Kamu idaresi cevabında, bulguda belirtilen faaliyetlerin çoğunlukla mevzuattan kaynaklanan zorunluluklar gereği yapılan veya kurum faaliyetleri ile doğrudan ilgili olan tanıtım giderleri kapsamında olduğu belirtilmekte ise de; Belediye projelerinin tanıtılmasından ziyade günlük faaliyetlerin haber yaptırılmasının mevzuat gereği zorunluluğu bulunmamaktadır.

Ayrıca, Belediyenin faizi ile birlikte 203 milyon 286 bin 312,05 TL kredi borcunun bulunduğu, dolayısıyla kaynakların verimli kullanılması gerektiği bir dönemde günlük faaliyetlerin bu kadar yoğun haber ve reklam yaptırılması için kaynak kullanılması Belediye Kanunu’nun 14’üncü maddesine de aykırılık teşkil ettiği düşünülmektedir.”

Gündem